Reklama

Reklama

W muzeum pojawił się kustosz działu archeologicznego

Opublikowano: wt, 29 wrz 2015 14:25
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Wczoraj, w sali artystycznej Muzeum w Łęczycy odbył się wykład Patrycji Zasadzkiej - kustosza działu archeologicznego, poświęcony nieistniejącemu już w naszym mieście kościołowi i szpitalowi św. Ducha oraz cmentarzowi, który się przy nich znajdował.Licznie przybyli goście mieli możliwość poznania historii tego obiektu, którego niewielki fragment został przebadany archeologicznie w 2008 roku, podczas nadzoru związanego z modernizacją systemu grzewczego na łęczyckiej Starówce.

Reklama

Kompleks kościelno – szpitalny istniał od połowy XIV do początków XIX w., a jego fundatorem była cała społeczność łęczycka. Miejsce to, zlokalizowane przy ul. Ozorkowskiej 6 wraz ze znajdującym się tam także cmentarzem, przeznaczone było dla najbiedniejszych mieszkańców Łęczycy i okolic. Przed II wojną światową znajdował się tam jeszcze miejski przytułek. 

W wyniku nadzoru archeologicznego zadokumentowano 13 pochówków, z czego 7 zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi zostało wydobytych i przekazanych do badań antropologicznych. Zaprezentowane podczas wykładu wyniki analiz dokonanych przez dr Wiesława Lorkiewicza z Katedry Antropologii UŁ potwierdziły związek odkrytego cmentarzyska z dawnym szpitalem. 

Przeprowadzenie stacjonarnych badań archeologicznych i antropologicznych dostarczyłyby z pewnością więcej informacji o zabudowie oraz stanie zdrowia pensjonariuszy szpitala i mieszkańców dawnej Łęczycy. 

Na zakończenie spotkania Pani Patrycja Zasadzka otrzymała z rąk prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej Lucyny Sztompki publikację Nekropolie Łęczycy nagrodzoną Złotym Ekslibrisem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.