Kompleks kościelno – szpitalny istniał od połowy XIV do początków XIX w., a jego fundatorem była cała społeczność łęczycka. Miejsce to, zlokalizowane przy ul. Ozorkowskiej 6 wraz ze znajdującym się tam także cmentarzem, przeznaczone było dla najbiedniejszych mieszkańców Łęczycy i okolic. Przed II wojną światową znajdował się tam jeszcze miejski przytułek.
W wyniku nadzoru archeologicznego zadokumentowano 13 pochówków, z czego 7 zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi zostało wydobytych i przekazanych do badań antropologicznych. Zaprezentowane podczas wykładu wyniki analiz dokonanych przez dr Wiesława Lorkiewicza z Katedry Antropologii UŁ potwierdziły związek odkrytego cmentarzyska z dawnym szpitalem.
Przeprowadzenie stacjonarnych badań archeologicznych i antropologicznych dostarczyłyby z pewnością więcej informacji o zabudowie oraz stanie zdrowia pensjonariuszy szpitala i mieszkańców dawnej Łęczycy.
Na zakończenie spotkania Pani Patrycja Zasadzka otrzymała z rąk prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej Lucyny Sztompki publikację Nekropolie Łęczycy nagrodzoną Złotym Ekslibrisem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.