Reklama

Warsztaty mykologiczne

Opublikowano:
Autor:

Warsztaty mykologiczne - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności W piątek, 24 października w murach Gimnazjum w Łęczycy miały miejsce warsztaty mykologiczne prowadzone przez Pana dr Jarosława Szkodzika – członka Polskiego Towarzystwa Mykologicznego.Prezentacja, wykład oraz bezpośrednia obserwacja gatunków grzybów, pozwoliły młodzieży poznać świat kształtów, barw, zapachów i smaków grzybów, jak również odróżnić grzyby jadalne i ich trujące sobowtóry. Pan dr Szkodzik podczas prezentacji przedstawił liczne ciekawostki dotyczące grzybów.

Nazwy wielu grzybów pochodzą od nazw zwierząt np.: kurka, gąska, sarniaki, lisówka, krowiak, gołąbek, co jest potwierdzeniem faktu, że królestwo grzybów jest bliższe królestwu zwierząt niż królestwu roślin.

Największy organizm rozpoznany na Ziemi to opieńki liczące 1500 lat, zaobserwowane w Kanadzie. Grzyby widziane ze zdjęć satelitarnych osiągnęły powierzchnię 10 hektarów i wagę od 10 – 100 ton.

Czarcie kręgi zaobserwowane we Francji osiągnęły średnicę 700 m i wiek kilkuset lat.

Tufle to grzyby o wyjątkowym, bardzo intensywnym smaku i zapachu, rosną pod ziemią, są trudne do odnalezienia i w związku z tym bardzo drogie. Jeden gram trufli kosztuje tyle co 1 gram złota. Do poszukiwania trufli wykorzystuje się świnie oraz rasę psów Lagotto romagnolo.

W przyrodzie znane są bioluminescencyjne grzyby m.in.: opieńka miodowa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE