Reklama

Wojewoda Łódzki unieważnił uchwałę radnych

Opublikowano:
Autor:

Wojewoda Łódzki unieważnił uchwałę radnych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności 3 grudnia do Urzędu Miasta zostało wysłane pismo z Urzędu Wojewódzkiego, w którym zawarta była decyzja Wojewody Jolanty Chełmińskiej w sprawie rozstrzygnięcia nadzorczego dotyczącego podjętej przez radnych uchwały.Chodzi o uchwałę podjętą przez radnych podczas sesji, która odbywała się 29 października br., a dotyczyła ona wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze bezprzetargowej niezabudowanej nieruchomości położonej w Łęczycy.Przypomnijmy, że problem dotyczący rodzaju sprzedaży, został poruszony na jednym z posiedzeń komisji gospodarki i mienia, kiedy to na komisji zjawił się mieszkaniec, który poprosił radnych o interwencję w tej sprawie.  Burmistrz Krzysztof Lipiński sceptycznie podszedł do prośby, mówiąc, że sprzedaż w drodze bezprzetargowej zablokuje innym możliwość zakupu działki.Oficjalnie do tematu wrócono podczas kolejnego posiedzenia komisji gospdoarki i mienia (19 października). Wówczas członkowie komisji pozytywnie zaopiniowali projekt przygotowany przez klub Radnych Od Nowa. 

Natomiast podczas sesji z 29 października radni głosowali nad dwoma projektami uchwał w tej sprawie. Jedna z nich mówiła o wyrażeniu zgody na sprzedaż w drodze przetargu, którą odrzucono głosami 10 „przeciw” i 4 „za”.

Projekt uchwały przygotowany przez klub, a mówiący o wyrażeniu zgody na sprzedaż w drodze bezprzetargowej, został przegłosowany 10 „za” i 4 „przeciw”.

Przewodniczący komisji gospodarki i mienia Wojciech Wojciechowski argumentował to wówczas tym, że radni przychylili się pozytywnie do prośby mieszkańca.

30 listopada podczas sesji rady miasta przewodniczący Paweł Kulesza poinformował radnych o wszczęciu przez wojewodę łódzkiego procedury sprawdzającej legalność podjętej uchwały.

Dnia 3 grudnia do magistratu zostało wysłane pismo, w którym wojewoda informuje o stwierdzeniu nieważności podjętej uchwały przez radnych.

W uzasadnieniu możemy przeczytać, że: „Rada ustalając (przy wyrażeniu zgody na sprzedaż) tryb zbycia nieruchomości naruszyła kompetencje Burmistrza jako organu wykonawczego. Zredagowanie przedmiotowej uchwały wskazuje na to, iż intencją Rady było nie tylko wyrażenie zgody na sprzedaż nieruchomości ale na sprzedaż w określonym trybie tj. bezprzetargowym, dlatego zasadne jest stwierdzenie nieważności uchwały. Wykazane wyżej uchybienia polegające na dokonaniu regulacji z przekroczeniem upoważnienia ustawy i z naruszeniem kompetencji innego organu stanowią istotne naruszenie prawa dlatego wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego jest uzasadnione.”

Pełnomocnik burmistrza ds. komunikacji społecznej Jakub Pietkiewicz uważa, że uchwała podjęta przez radnych zamykała innym mieszkańcom możliwość wykupu działki.

- Dziwi upór i konsekwencja z jaką radni dążyli do sprzedaży tej działki bez przetargu. I nie chodzi o ewentualne, utracone przez miasto pieniądze, które można było, w wyniku osiągnięcia wyższej ceny w przetargu uzyskać, bo nigdy nie ma gwarancji czy znaleźliby się chętni żeby do przetargu stanąć. Chodzi o sam fakt zamykania innym mieszkańcom naszego miasta możliwości zakupu tej nieruchomości.

Radni mają 30 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia nadzorczego na ustosunkowanie się do decyzji. Rozstrzygnięcie może zostać zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Do sprawy wrócimy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE