Reklama

Reklama

Wojowie szykują się na Turniej Rycerski

Opublikowano: pt, 22 lip 2016 11:14
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Największa impreza kulturalna w powiecie łęczyckim zbliża się wielkimi krokami. Już za niecały miesiąc przy miejskim ratuszu ponownie zostanie odegrany hejnał łęczycki, a po nim orszak turniejowy przeparaduje ulicami miasta, aby rozpocząć XVIII Międzynarodowy Turniej Rycerski.Tym razem jednak prawdopodobnie nie ujrzymy galopującego Zawiszy Czarnego z Garbowa. Tegoroczna impreza ma nas przenieść o kilkadziesiąt lat dalej i uczcić 550. rocznicę podpisania Pokoju Toruńskiego, który zakończył wojnę trzynastoletnią między Polską a Zakonem Krzyżackim.

Reklama

– Chcemy zwrócić uwagę na postać króla Kazimierza Jagiellończyka który bywał na zamku w Łęczycy, dlatego też tematem przewodnim turnieju będzie 550. rocznica zawarcia Pokoju Toruńskiego, który został podpisany 19 października 1466 roku w Toruniu – mówi dyrektor Muzeum w Łęczycy Andrzej Borucki. – Myślę, że ważną rolę będzie odgrywać tutaj postać Piotra z Oporowa, który był wojewodą łęczyckim i był niezwykle aktywny za czasów panowania Kazimierza Jagiellończyka.

Andrzej Borucki przyznaje, że format turnieju również może ulec modyfikacji ze względu na zmiany warunków na polach walk. Dyrektor przypomina, że coraz większym uznaniem cieszyły się wówczas wojska zaciężne oraz artylerie.

– Oczywiście szczegóły scenariusza są wciąż dopracowywane. Trwają rozmowy ze sponsorami i grupami rekonstrukcyjnymi. Na tę chwilę mogę powiedzieć jedynie, że widzowie będą mogli ujrzeć jedną nową grupę – mówi.

Zaznacza również, że chce, aby turniej był z jednej strony rozrywką, a z drugiej lekcją historii.

– Nie wiem jeszcze, jaki będzie ostateczny koncept pokazów, ale jest kilka ciekawych rzeczy, które warto przedstawić, np. sposób zdobycia zamku w Malborku. Zrobili to w sposób nie do końca rycerski, ponieważ... przekupili zaciężne wojska czeskie, które walczyły po stronie Zakonu – dodaje Borucki.

Jak jednak zapewnia dyrektor, celem jest przedstawienie nowych i ciekawych rzeczy, niespotykanych jak dotąd na turnieju, które zainteresują widzów.

– Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby turniej był dla uczestników miłym spędzeniem czasu. Chcemy również, aby dzieci miały z tego rozrywkę i bawiły się równie dobrze jak dorośli. Liczymy również na pogodę, oby w tym roku dopisała – kwituje dyrektor.

XVIII Międzynarodowy Turniej Rycerski odbędzie się 20 i 21 sierpnia w Łęczycy. Warto również dodać, że ci, którzy przybędą na łęczycki zamek w stroju historycznym zostaną wpuszczeni za darmo.

Artykuł ukazał się w czwartkowym wydaniu Gazety Lokalnej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.