Dyrektor Andrzej Borucki odczytywał również listy intencyjne od osób, które mimo ogromnych chęci, nie mogły przybyć ze względu na obowiązki zawodowe. Następnie pani redaktor Monika Rogozińska, Prezes Oddziału Polskiego The Explorers Club, przybliżyła sylwetkę głównego laureata, urodzonego w Wilnie, prof. dr. hab. Marii Krzysztofa Byrskiego. Natomiast prof. dr. hab. Mariusz Ziółkowski przybliżył zebranym postać prof. dr. hab. Nikolaia Grube, który, warto dodać, przybył do Łęczycy z Lizbony, gdzie przeprowadzał okolicznościowe wykłady.
Po krótkim przypomnieniu niezwykłych dokonań obu laureatów, nadszedł najważniejszy moment uroczystości, czyli wręczenie Nagród im. Benedykta Polaka. Nagrody wręczał Przewodniczący Kapituły prof. dr. hab. Stanisław Rakusa-Suszczewski wraz z wiceprzewodniczącym prof. dr. hab. Mariuszem Ziółkowskim. Nie obyło się oczywiście bez uwiecznienia tej podniosłej chwili poprzez zrobienie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.
Zebrani mieli okazję posłuchać wykładu prof. dr. hab. Nikolaia Grube, który opowiadał o swojej pracy i genezie swoich zainteresowań. Powiedział, że ogromny wpływ wywarła na nim sytuacja, kiedy to jako 11-letni chłopiec otrzymał w prezencie ksiązkę o archeologii. Natychmiast poczuł tę iskrę, a dodatkową motywacją dla niego, był fragment o Majach, ich kulturze i języku, a także fotografia, w której przedstawiony był fragment hieroglifów Majów z dopiskiem, że nie został on jeszcze przetłumaczony i nigdy nie będzie. Spowodowało to w panu profesorze poczucie pewnego wyzwania i misjii, które wypełnia do dziś.
Drugi laureat, prof. dr. hab. Maria Krzysztof Byrski opowiadał przede wszystkim o wierzeniach starożytnych Indii i widział mnóstwo porównań do wiary chrześcijańskiej. Cytując fragment Ewangelii św. Łukasza: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” oraz przypominając przypowieść o drodze do Emaus, zaznaczał, że słowa te mają ogromny wpływ na niego, jako podróżnika. Mówił, że podczas podróży, każda osoba napotkana po drodze, może mieć szczególne losy dla dalszej wyprawy, dlatego niezwykle ważna jest życzliwość i dobroć, która powinna być towarzyszem każdego podróżnika. Przypominał także wyprawę patrona Nagrody, Benedykta Polaka, który wyruszył w regiony, których kultura europejska nie znała i które nie istniały na ówczesnych mapach. Cytował również św. Jana Pawła II, na koniec dodając, z lekką nutą goryczy w głosie, że współcześnie bardzo chętnie powołujemy się na wybitnego Polaka i stawiamy mu pomniki, nie do końca rozumiejąc przekaz i nie stosując jego nauk w życiu codziennym.
Goście wysłuchali również utworów a capella w wykonaniu żeńskiego chóru, który, śpiwając w języku łacińskim, tylko umocnił klimat podniosłości tego historycznego wydarzenia.
Na zakończenie uroczystości starosta Wojciech Zdziarski wraz z burmistrzem Krzysztofem Lipińskim złozyli podziękowania ks. Pawłowi Olszewskiemu, gospodarzowi Archikolegiaty w Tumie, za 15 lat ciężkiej i owocnej pracy oraz pieczołowite sprawowanie opieki nad zabytkiem.