reklama

Wystawa Gagika Parsamiana i koncert KOMITAS QUARTET w łęczyckim Domu Kultury

Opublikowano:
Autor:

Wystawa Gagika Parsamiana i koncert KOMITAS QUARTET w łęczyckim Domu Kultury - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościWczoraj o godzinie 18:30 odbyło się uroczyste wystawy ormiańskiego malarza Gagika Parsamiana pod nazwą „Wodospady kwiatów”. Po tym odbył się koncert ormiańskiego zespołu KOMITAS QUARTET. Wydarzenie zostało objęte patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora Armenii w Polsce H. E. Mr. Edgara Ghazaryana oraz burmistrza Łęczycy Krzysztofa Lipińskiego.Gagik Parsamian (ur. 28 lipca 1957 roku w Eczmiadzinie) – w 1977 roku po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych im. F. Terlemezjana w Erewaniu, kontynuował edukację w Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Ara Bekariana, który pozostawił głębokie ślady w duszy młodego artysty. Następny okres życia Gagika Parsamiana łączy się z czynną działalnością twórczą oraz uczestnictwem w licznych wystawach. Od roku 1988 jest członkiem Zarządu Artystów Armenii, a w 2007 roku został przyjęty do polskiego Związku Artystów Plastyków. 

W latach 1991-1994 był dyrektorem Muzeum Narodowego w Armenii, oddział w Eczmiadzinie. Od 1994 roku mieszka i tworzy w Gdańsku. W roku 2009 otrzymał także obywatelstwo polskie. Wiele prac artysty znajduje się w muzeach państwowych i w zbiorach prywatnych.

W 2015 roku świat wspomina ofiary ormiańskiego genocydu. Mija 100 lat od wielkiej tragedii narodu ormiańskiego. W związku z tą szczególną rocznicą powstały obrazy ujęte w cykl 10. Wystaw pod wspólnym tytułem: „Wodospad kwiatów”.

Gagik Parsamian składa w hołdzie niewinnym ofiarom 100 swoich obrazów. Pragnie rozesłać je do wielu miast w różnych krajach, by wodospadem kwiatów oczyściły pamięć ludzi z bólu i nienawiści, by stały się znakiem miłości i pokoju.

Warto również wspomnieć, że Polska uznała „Rzeź Ormian” za ludobójstwo 19 kwietnia 2005 roku poprzez aklamację.

KOMITAS QUARTET powstał w Moskwie w 1924 roku i jest najstarszym na świecie działającym bez przerwy kwartetem smyczkowym. Zespół stworzyli ormiańscy studenci Akademii im. Czajkowskiego. Nazwa zespołu pochodzi od nazwiska ormiańskiego mnicha, kompozytora i dyrygenta, uważanego za twórcę współczesnej muzyki ormiańskiej.

Aram Chaczaturian określił KOMITAS jako klejnot kultury Armenii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE