Reklama

Reklama

Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich

Opublikowano: śr, 4 paź 2017 12:25
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Rozpoczęła  się realizacja projektu "Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich", przygotowanego w ramach "Współorganizacji Projektów Kulturalnych" w 2017 r. Przedsięwzięcie dofinansowane jest ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego. Projekt ma na celu przypomnienie i ożywienie umiejętności wykonywania pająków, stanowiących jeden z ważnych elementów tradycyjnego wystroju dawnych chat łęczyckich. Dekorowanie wnętrz,  wykorzystujące bibułowe i słomiane ozdoby (oprócz pająków także wycinanki, bukiety, girlandy, wianuszki) pozostawało charakterystyczne dla naszego regionu do 1914 r.

Reklama

Jedyną obecnie reprezentantką tradycyjnego łęczyckiego zdobnictwa jest pani Maria Lasota, mieszkanka Gołocic w gminie Witonia. Wykonuje pająki, które są zgodne z regionalną typizacją, wzornictwem i kolorystyką. W ramach projektu poprowadzi warsztaty, w czasie których będzie dzielić się z ich uczestnikami swoją  wiedzą i umiejętnościami oraz zachęcać  do nauki i samodzielnych prób wykonywania pająków. W warsztatach weźmie udział młodzież ze Szkoły Podstawowej w Witoni oraz podopieczni Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Łęczycy. Wykonane przez nich pająki zostaną zaprezentowane w czasie specjalnego spotkania w Muzeum, a następnie zawisną w jako dekoracja w witońskiej Szkole oraz siedzibie TPD. 

Wszystkie projekty, realizowane w 2017 r. w ramach "Współorganizacji Projektów Kulturalnych", związane są obchodami Roku Reymontowskiego w województwie łódzkim. Tytuł naszego projektu "Z głowy pod palce..." to cytat z powieści Władysława Stanisława Reymonta Chłopi. Jedna z jej bohaterek - Jagna to zdolna wykonawczyni papierowych dekoracji, zdobiących  chałupę powieściowego Boryny. W jednej ze scen zapytana o pomysły do swoich prac, odpowiada: "(...) a samo tak z głowy pod palce  przychodzi (...) Chłopi t.II, s. 9.  

W ramach projektu, jego uczestnicy pojadą na wycieczkę do Lipiec Reymontowskich, by w miejscowym Muzeum zobaczyć m.in słomiane pająki, charakterystyczne dla regionu łowickiego. Będzie więc okazja porównać i wychwycić różnice między pracami następczyń Jagny Borynowej a naszymi, tradycyjnymi pająkami łęczyckimi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.