Reklama

Z Topoli przez Tum… Aż na Wiejską!

Opublikowano:
Autor:

Z Topoli przez Tum… Aż na Wiejską!  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Już po raz XXII młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ma szansę ubiegać się o miejsca w ławach poselskich 1 czerwca, a to za sprawą kolejnego Sejmu Dzieci i Młodzieży.W tym roku rolę organizatorów SDiM pełni Kancelaria Sejmu RP we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Z tej niezwykłej szansy wcielenia się w rolę posłanek skorzystały także uczennice Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej – Katarzyna Oleska i Lidia Majda z kl. IID. Dziewczyny wykonały zadanie rekrutacyjne, którego temat przewodni to ,,Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”.

Gimnazjalistki postanowiły przeprowadzić różnorodne akcje promocyjne mające na celu przypomnienie historii archikolegiaty pw. NMP i św. Aleksego w Tumie wśród lokalnej społeczności. Pierwszym etapem ich pracy było przeprowadzenie analizy dostępnych artykułów, książek i stron internetowych dotyczących wskazanego przez nie miejsca pamięci. Potem Kasia i Lidka przygotowały ankiety dotyczące znajomości oraz stosunku grup badawczych do Tumu. Udało im się zebrać około stu ankiet od mieszkańców całego regionu łęczyckiego!

Po wyciągnięciu wniosków z przeprowadzonego badania dziewczyny zaplanowały szereg działań, dzięki którym archikolegiata w Tumie stała się bardziej rozpoznawalna przez mieszkańców ziemi łęczyckiej. Gimnazjalistki pozyskały wielu sojuszników do przeprowadzenia planowanych działań.

Najważniejszym punktem ich zadania rekrutacyjnego na SDiM stał się film ,,Dawno temu w Tumie”. W dzisiejszych czasach najłatwiej jest dotrzeć do dużej liczby osób poprzez internet, dlatego dziewczyny umiejętnie wykorzystały ten fakt i udostępniły swoją ekranizację na wielu stronach w sieci. Warto dodać, że realizacja filmiku nie powiodłaby się bez profesjonalnej pomocy nauczyciela Miłoszówki – p. Marcina Tobera.

Kolejnym działaniem zainicjowanym przez Lidkę i Kasię była debata 5 kwietnia 2016 r. w Gimnazjum im. Cz. Miłosza w Topoli Królewskiej ,,Tum – wyjątkowe miejsce pamięci”. Uczestniczyli w niej uczniowie, a także zaproszeni goście. Gimnazjalistki prowadzą również swoją poselską stronę na jednym z portali społecznościowych, gdzie można przeczytać o szczegółach ich zmagań.

Rolę opiekuna kandydatek na posłanki pełni p. Jolanta Kuropatwa. Teraz Lidka i Kasia czekają na ogłoszenie listy posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży, które nastąpi 29 kwietnia br. Trzymajcie kciuki!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE