Reklama

Reklama

Z wizytą we Włodzimierzu Wołyńskim

Opublikowano: śr, 29 lip 2015 08:31
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności W dniach 24 – 27 lipca delegacja królewskiego miasta Łęczyca w składzie Krzysztof Lipiński - burmistrz, Andrzej Domagała – przedstawiciel rady miasta i Jacek Ziółkowski – pracownik Wydziału Promocji, Oświaty, Kultury i Sportu na zaproszenie ukraińskiego partnera wzięli udział w obchodach 1027 rocznicy powstania Włodzimierza Wołyńskiego. Po pewnej przerwie, spowodowanej działaniami obronnymi na wschodniej Ukrainie powrócono do obchodów Dni Miasta w zdecydowanie mniej rozrywkowej formule.Dominowały akcenty patriotyczne, ukazujące historyczne korzenie Włodzimierza Wołyńskiego, należącego do najstarszych miast Ukrainy. Zorganizowano wiele wystaw, koncertów, pokazów ubarwionych jarmarkiem produktów regionalnych.

Reklama

Główne uroczystości rozpoczęły się w niedzielę 26 lipca spotkaniem Mera Miasta w siedzibie Urzędu. W trakcie powitań Piotr Saganiuk - podziękował zaprzyjaźnionym miastom za odwiedziny i solidarność Polski z walczącą Ukrainą.

Następnie zebrani goście i władze miasta wzięły udział w uroczystym nabożeństwie poświęconym pamięci poległych mieszkańców w konflikcie z rosyjskimi separatystami o pokój na Ukrainie.  Po zakończeniu religijnej oprawy złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą 11 żołnierzy z Włodzimierza Wołyńskiego, poległych w konflikcie na zachodniej Ukrainie. Kolejnym elementem obchodów była rowerowa wycieczka ulicami miasta. Na 10 kilometrowej trasie spotkali się najmłodsi obywatele Włodzimierza Wołyńskiego ze swoimi rodzicami czy dziadkami.

Większość uczestników była przystrojona w symbole narodowe i elementy strojów ludowych. W barwnym korowodzie rowerowym liczącym ok. 200 uczestników znalazł się Jacek Ziółkowski, reprezentujący nasze Królewskie Miasto Łęczyca.  W części popołudniowej, na różnych scenach miasta można było zapoznać się z bogatym dorobkiem artystycznym regionu wołyńskiego.

Wystąpiły amatorskie zespoły wokalne, taneczne, folklorystyczne oraz wspaniała Orkiestra Wojskowa Garnizonu. Ciekawym pomysłem realizowanym w trakcie Dni Miasta był Turniej Skoku Wzwyż. W tej spektakularnej imprezie odbywającej się na głównym placu wzięło udział wielu mistrzów reprezentujących tę dyscypliny z Ukrainy. W ciągu całego dnia, przy sprzyjającej pogodzie bawiły się całe rodziny i goście uczestniczący w obchodach. 

Zwieńczeniem imprezy był rewelacyjny Teatr Ognia, który swoją perfekcją zaskoczył oglądających to przedstawienie. Na zakończenie zapłonęła konstrukcja ze słowami „Chwała Vladimir”, kończąc bogaty program Dni Miasta Włodzimierza Wołyńskiego w 2015 roku.  W trakcie wizyty u naszego wschodniego partnera zostały przeprowadzone rozmowy dotyczące dalszej współpracy między Łęczycą a Włodzimierzem Wołyńskim. Jest wiele tematów, które łączy historia, kultura obyczaje czy gościnność. Potwierdzono chęć współpracy i przygotowanie wspólnych projektów w ramach funduszy europejskich.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.