Reklama

Za czy przeciw?

Opublikowano:
Autor:

Za czy przeciw? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Na listopadowej sesji miejscy radni zadecydują o podniesieniu podatków w naszym mieście. Choć od ostatniej podwyżki minęło pięć lat, decyzje o podwyższaniu opłat zawsze budzą wiele kontrowersji. Niestety w sytuacji, w jakiej znalazło się Miasto Łęczyca, wyrażenie zgody na podniesienie podatków wydaje się konieczne dla dalszego funkcjonowania samorządu.

W projekcie przyszłorocznego budżetu, który został przedłożony radnym, nie została ujęta propozycja czteroprocentowej podwyżki podatku od nieruchomości zgłoszona przez wykonującą zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczyca Monikę Kilar-Błaszczyk. Jeśli radni przegłosują podniesienie podatków w skali roku do budżetu wpłynie ok. 215 000,00 zł. Środki te zostałyby przeznaczone na bieżące funkcjonowanie miasta, tj. doraźne remonty, opłaty za media, sytuacje kryzysowe.

– Budżet miejski można porównać do budżetu gospodarstwa domowego. Zgodzą się Państwo ze mną, że od 2012 roku wzrosły ceny utrzymania domu, tj. czynsz, woda, energia elektryczna itp., podobnie jest w samorządzie, z tą różnicą, że Miasto Łęczyca od tego czasu, pomimo wzrostu wydatków, nie podnosiło swoich dochodów,– tłumaczy wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczyca Monika Kilar-Błaszczyk.

Oponenci zarzucają projektowi przyszłorocznego budżetu brak inwestycji. W 2018 r. zabezpieczono środki m.in. na przebudowę ulicy Konopnickiej, remont pierwszego piętra Domu Kultury, przebudowę budynku po byłym zakładzie karnym, w budżecie znajdą się także środki na opracowanie projektu mniejszego stadionu.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że potrzeb jest znacznie więcej. Chciałabym, by w budżecie znalazło się o wiele więcej inwestycji z zakresu infrastruktury drogowej, mieszkalnictwa, kultury czy szkolnictwa, jednak dysponując takimi, a nie innymi wpływami do budżetu, musieliśmy zaplanować inwestycje, które jesteśmy w stanie zrealizować – mówi Monika Kilar-Błaszczyk.

Z perspektywy lat do budżetu wpływa coraz mniej dochodów ze sprzedaży majątku, z roku na rok maleje nadwyżka operacyjna, czyli różnica między kwotami dochodów a wydatków bieżących. Tegoroczny budżet zakładał nadwyżkę w wysokości ok. 1 700 000,00 zł, nadwyżka budżetowa w przyszłorocznym budżecie oscylować będzie wokół 1 580 000,00 zł.

– Miasto nie posiadając środków, które mogłoby przeznaczyć na wkład własny, nie może aplikować o zewnętrzne dofinansowanie inwestycji w ramach środków unijnych czy ministerialnych. Wysuwając propozycję podniesienia podatków od nieruchomości, pragnę by Łęczyca miała możliwość ubiegania się i korzystania z funduszy zewnętrznych, szczególnie, że niedługo kończy się kolejna perspektywa finansowa UE 2014-2020 – informuje Monika Kilar-Błaszczyk.

Nad projektem przyszłorocznego budżetu radni pochylą się podczas komisji, które odbędą się 4 i 12 grudnia.

Czy propozycja podniesienia podatków od nieruchomości spotka się z aprobatą radnych, okaże się podczas listopadowej sesji. W roku ubiegłym na podniesienie podatków zdecydowały się m.in. Gmina Miasto Zgierz, Gmina Zgierz, Gmina Poddębice oraz Miasto Łódź.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE