Aktualne wyniki monitoringu jakości powietrza wraz z wyróżnionymi przekroczeniami stężeń dostępne są na stronie internetowej aktualnosci Regionalnego Systemu Ostrzegania.
Informacje dodatkowe:
Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie ozonu są:
- osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, dzieci, osoby starsze, osoby w każdym wieku aktywnie spędzające czas na wolnym powietrzu oraz osoby zdrowe szczególnie wrażliwe na ozon.
Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:
- w przypadku przekroczenia poziomu 181 – 240 μg/m3 stężenia jednogodzinnego O3 unikanie przebywania na otwartej przestrzeni połączonych ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym przez najbardziej narażone grupy ludności, pozostałe osoby powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni;
- w przypadku przekroczenia poziomu 240 μg/m3 stężenia jednogodzinnego O3 unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na otwartej przestrzeni.
Skutki zdrowotne oddziaływania ozonu:
Pierwszymi objawami podrażnienia ozonem są chwilowe zaburzenia funkcji oddechowych, takie jak kaszel, płytki oddech, drapanie w gardle, senność oraz bóle głowy. Na wymienione dolegliwości najbardziej narażone są osoby poddane zwiększonemu wysiłkowi fizycznemu, zwłaszcza w porze letniej, gdy stężenia ozonu są najwyższe.
Długotrwała ekspozycja na to zanieczyszczenie może powodować podrażnienia górnego odcinka dróg oddechowych i napady duszności, bóle w klatce piersiowej, podrażnienia i swędzenie oczu, podrażnienia śluzówki oraz może przyczynić się do rozwoju chorób dróg oddechowych (nosa, gardła i płuc).
Przy ekstremalnych stężeniach ozon może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, przyspieszenia tętna i obrzęku płuc.
W celu zmniejszenia narażenia na wysokie stężenia ozonu w powietrzu zaleca się unikanie przebywania na otwartej przestrzeni połączonego ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym przez najbardziej narażone grupy ludności.