Występ w tegorocznym Festiwalu, z całą pewnością nasz Zespół może uznać za bardzo udany, albowiem wrócił z niego z cennymi trofeami. W kategorii muzyki myśliwskiej MSH (Muzyka Salonu Myśliwskiego) Zespół został sklasyfikowany na I miejscu, zdobywając tym samym statuetkę laureata Festiwalu w tej kategorii. W części konkursowej Zespół wykonał dwa utwory z „Polskiej Mszy Myśliwskiej” – Lecha Głowickiego w opracowaniu na kwintet dęty przez Krzysztofa Kadleca – 1. „Kyrie” i 2. „Marsz na zakończenie mszy św.”
Dodatkowo Hubertusy zdobyły po raz drugi 3 miejsce w kategorii muzyki myśliwskiej MB (kategoria rogów myśliwskich w stroju in B) wykonując trzy utwory: pt. „Powstań na wesołe łowy” - R. Stiefa, „Przyjazne dźwięki” –E. Agreggera i „Alpejski marsz myśliwski” -R. Stiefa. W części konkursowej sygnałów myśliwskich w kategorii solistów wzięli również udział członkowie naszego Zespołu: Adrian Sobczyński ( Klasa A – zaawansowani) i Roman Dobiecki (klasa B – średniozaawansowani).
Na Festiwalu „Hubertusy” zagrali w składzie: Dariusz Skotnicki (trąbka, róg pless), Adrian Sobczyński (trąbka, róg pless), Piotr Milczarek (trąbka, róg pless), Bartłomiej Zembik (eufonium, róg par force), Roman Dobiecki (puzon, róg par force) i Michał Pietrucha ( tuba bas, róg par force).
Członkami komisji jury oceniającej nasze występy byli: Pani Agnieszka Woźniak z Gostynia oraz Panowie Andrzej Niedźwiedź z Puszczy Białowieskiej oraz Michał Wojtyła z Kwidzyna.
Szczegółowe wyniki rywalizacji festiwalowych znajdują się na stronie internetowej:
http://www.muzyka.mysliwska.pl/2004/index.php?dz=4&i1=314&i2=5
W Festiwalu startowało łącznie 66 solistów startujących w 7 kategoriach solowych na wykonanie sygnałów myśliwskich w klasach:
A - dla sygnalistów zawansowanych,
B - dla sygnalistów średnio zawansowanych,
C – dla sygnalistów początkujących,
D – dla dzieci do lat 12);
konkurs hejnału Tucholi;
konkurshejnału Łowiectwa Bydgoskiego;
mistrzostwa świata w grze na drewnianym rogu tucholskim
oraz 25 zespołów myśliwskich w 9 kategoriach zespołowych.
- konkursy na wykonanie zespołowe sygnałów myśliwskich w klasach zaawansowania:
- A, B, C, D, G),
M B- rogi myśliwskie w stroju in B,
M Es- rogi myśliwskie w stroju in Es,
M D -rogi myśliwskie w stroju in D,
MSH - Muzyka Salonu Hubertowskiego
Wśród zespołów zagranicznych gościem festiwalu był żeński zespół z Czech „Soubor loveckých trubačů LČR, LS Jeseník” zdobywając statuetkę laureata Festiwalu w kategorii muzyki myśliwskiej w klasie MB.
Ze względu na dużą liczbę uczestników Festiwalu, przesłuchania sygnalistów i zespołów odbywały w trzech różnych miejscach. Pierwszym była to estrada na rynku Tucholi, drugim plac przy Muzeum Borów Tucholskich i trzecim Kościół Bożego Ciała w Tucholi.
Szczegółowy program tejże imprezy muzycznej przedstawiał się następująco:
Sobota, 11. 07. 2015
Rynek Miejski
- Kujawsko – Pomorski Konkurs Sygnałów Myśliwskich (soliści, zespoły)
- Konkurs Muzyki Myśliwskiej w klasach: MB, MEs, MD,
- Konkursy: „Hejnał Tucholi”, „Hejnał Łowiectwa Bydgoskiego”, „- Mistrzostwa Świata w grze na drewnianym Rogu Tucholskim” (przy Muzeum Borów Tucholskich
- Spotkanie z sokolnikiem z Technikum Leśnego - przy fontannie
- Udział części sygnalistów w „III Historycznym Pochodzie Borowiaków”.
- Obiad dla uczestników festiwalu z pokazem kuchni myśliwskiej, którego organizatorem był Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Bydgoszczy. Pokaz przygotowali P. Elżbieta Markuszewska i Grzegorz Parczewski z Restauracji Villa Calvados w Bydgoszczy
- Podsumowanie konkursów, ogłoszenie wyników, koncert galowy
- Konkurs Muzyki Myśliwskiej w klasie MSH (kościół Bożego Ciała)
- Msza Hubertowska w oprawie muzycznej zespołu sygnalistów czeskich: „Soubor loveckých trubačů LČR, LS Jeseník” - (Kościół Bożego Ciała)
Koncert Roberta Janowskiego i Jego Przyjaciół m. innymi; Agaty Młynarskiej, Zbigniewa Wodeckiego, Grażyny Nita – Rynek Miejski.
Po pierwszej części koncertu przed sceną sygnaliści zagrali sygnał „Powitanie”.
Niedziela 12. 07. 2014
Warsztaty muzyczne dla sygnalistów prowadzone przez członka komisji jury Michała Wojtyłę i wielokrotnego mistrza Polski w grze na rogu myśliwskim Karola Kroskowskiego
- koncerty przy fontannie itp.
- spotkanie z sokolnikiem z Technikum Leśnego - przy fontannie
Wojskim Festiwalu nie mógł być nikt inny jak sam inicjator i organizator tej wieloletniej muzycznej imprezy, wielki propagator muzyki i sygnalistyki myśliwskiej w Polsce - Piotr Grzywacz.
Patronat honorowy nad tegorocznym świętem Tucholi objęła minister spraw wewnętrznych Pani Teresa Piotrowska.
Zespół „Hubertusy” dziękuje patronowi Zespołu – Okręgowej Radzie Łowieckiej w Łodzi za sfinansowanie kosztów związanych z naszym wyjazdem i pobytem na Festiwalu.