Reklama

ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o emeryturę od obniżonego wieku emerytalnego

Opublikowano:
Autor:

ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o emeryturę od obniżonego wieku emerytalnego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Choć ustawa obniżająca wiek emerytalny, do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, wchodzi w życie 1 października br., Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od 1 września rozpoczął przyjmowanie wniosków emerytalnych. W całym kraju dodatkowo może wpłynąć  ponad 331 tys. wniosków. W województwie łódzkim w ostatnich miesiącach roku może wpłynąć w sumie ok. 33 tys. wniosków o emeryturę.

W celu realizacji zmian w przepisach Zakład podjął szereg działań na polu organizacyjnym, informatycznym, kadrowym. Organizował szereg akcji informacyjnych i medialnych.

- Przewidując od września wzrost wpływu wniosków o emeryturę, przygotowywaliśmy się do ich przyjęcia i realizacji już od pierwszych miesięcy roku. Podjęliśmy wiele konkretnych działań. Przeprowadziliśmy wiele szkoleń dla pracowników, by mogli obsłużyć klientów w ramach instytucji doradcy emerytalnego. – mówi Romana Mierzejewska Dyrektor I Oddziału ZUS w Łodzi.

- Przeorganizowaliśmy przestrzeń w obiekcie by ustawić nowe stanowiska, zorganizowaliśmy zespół wsparcia złożony z pracowników innych komórek merytorycznych, który będzie pomagał przy realizacji wniosków. Staramy się też ułatwić złożenie wniosków ubezpieczonym, którzy mieszkają w gminach, w których nie ma jednostki ZUS. Będziemy tam pełnić dyżury w różnych instytucjach i zbierać wnioski od ubezpieczonych by nie musieli już fatygować się do Zakładu. W tych ostatnich miesiącach chcemy mieć „wszystkie ręce na pokładzie” dlatego prosiliśmy pracowników, by wcześniej wykorzystali urlopy. 

W województwie łódzkim z usług doradcy emerytalnego skorzystało ok. 28 tys. osób. Tylko w Łodzi w 3 placówkach, przyjęliśmy ok. 10,5 tys. potencjalnych emerytów. Oszacowaliśmy, że do końca roku, w województwie łódzkim może wpłynąć  w sumie ok. 33 tys. wniosków o emeryturę, w tym wnioski od osób, które w ostatnim kwartale będą kończyły wiek emerytalny i miały prawo wystąpić o emeryturę.

Z obliczeń wychodzi więc, że przez ostatnie 4 miesiące tego roku, do ZUS w woj. łódzkim może wpłynąć dodatkowo więcej wniosków o emeryturę niż przez cały 2016 r., a tych w ubiegłym roku wpłynęło ponad 23 tys.

Od 1 września wnioski mogą składać osoby, które  przed 1 października ukończyły obniżony wiek emerytalny. Zasadą jest, że najwcześniej wniosek o emeryturę może zostać złożony na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

- Warto zauważyć, że choć wnioski zostaną złożone we wrześniu, prawo do emerytury będzie przyznawane najwcześniej  od 1 października, czyli od dnia wejścia w życie przepisów obniżających wiek emerytalny. Od października będzie też biegł dla ZUS-u termin rozpatrzenia wniosku i wydania decyzji - mówi Danuta Kubiak, zastępca Dyrektora ds. Świadczeń w I Oddziale ZUS w Łodzi.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE