Reklama

ZUS sprawdzi chorobowe pełnomocnika?

Opublikowano:
Autor:

ZUS sprawdzi chorobowe pełnomocnika? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Praca w Urzędzie Miasta musi mieć mocny wpływ na stan zdrowia. Wczoraj informowaliśmy o tym, że termin rozprawy Krzysztofa Lipińskiego został przełożony, ponieważ ten przedstawił zwolnienie lekarskie. Z kolei jego pełnomocnik ds. kontaktów z mediami Jakub Pietkiewicz również przebywa na zwolnieniu lekarskim, a obowiązki przejęła kierownik Wydziału Promocji Wioletta Stefaniak. Powrót Pietkiewicza do pracy nie jest znany. Za tydzień minie marzec, a pełnomocnik od początku grudnia jest niezdolny do pracy. Choroba nie okazała się jednak przeszkodą w uzyskaniu tytułu doktora nauk humanistycznych, o czym sam z radością poinformował na swoim profilu facebookowym dnia 23 lutego br.

Czy w związku z tym istnieje podejrzenie, że zwolnienie nie jest związane z chorobą? Magistrat twierdzi, że nie i nie widzi nic złego w zdobywaniu doktoratów na chorobowym.

- Nie posiadamy wiedzy na temat łamania przez pana Jakuba Pietkiewicza warunków zwolnienia lekarskiego. Informacje pojawiające się na portalu społecznościowym nie stanowią w tym zakresie dowodu dla pracodawcy – informuje Wioletta Stefaniak.

Co na to ZUS?

- W razie wątpliwości, pracodawca zawsze może wystąpić do ZUS z wnioskiem o przeprowadzenie przez lekarza orzecznika kontroli prawidłowości orzekania o niezdolności do pracy. Jednocześnie pracodawca zatrudniający powyżej 20 ubezpieczonych może sam przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich – mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik prasowy ZUS na województwo łódzkie. - Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może również sam przeprowadzić kontrolę zwolnienia, jednak rzecznik prasowy stwierdza, że nie oznacza to, że przypadek pełnomocnika może być zweryfikowany. 

- Choć ZUS przeprowadza kontrole zwolnień lekarskich z własnej inicjatywy i na wniosek, to nie znaczy że zweryfikuje akurat ten konkretny przypadek. Jeśli jednak będzie miał informacje o sprawie, wówczas przeprowadzi postępowanie wyjaśniające – mówi Kiełczyńska. 

Próbowaliśmy skontaktować się również z samym zainteresowanym, aby udzielił komentarza do zaistniałej sytuacji, jednak wciąż nie mamy odpowiedzi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE