Reklama

Zwierzęta naszych pól i lasów

Opublikowano:
Autor:

Zwierzęta naszych pól i lasów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Pod takim hasłem w dniu 26 lutego 2015 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym im. Juliana Tuwima w Stemplewie odbyły się zajęcia otwarte z udziałem przedstawicieli Koła Łowieckiego „Gęgawa” z Uniejowa. Ponieważ tematem przewodnim zajęć było dokarmianie zwierzyny leśnej w okresie zimy więc dzieci i młodzież wraz z myśliwymi udali się do pobliskiego paśnika i zanieśli karmę dla zwierząt.Członkowie Klubu Naszej Ziemi „Gejzer”, jak co roku jesienią zbierali na polach za zgodą właścicieli kolby kukurydzy i buraki cukrowe.  Zbierali również żołędzie pod dębami rosnącymi w okolicy ośrodka. Od zaprzyjaźnionego rolnika otrzymali  siano. W tym roku dokarmianie zwierzyny wychowankowie rozpoczęli już na początku zimy, gdy tylko spadł pierwszy śnieg i donosili karmę systematycznie. Podczas tego spotkania uzupełnili paśnik w siano, żołędzie, kukurydzę, buraki i jabłka. Nie zapomnieli także o lizawce, która jest źródłem ważnych składników mineralnych dla zwierząt.

Po powrocie z lasu w dalszej części zajęć, myśliwi przypomnieli wychowankom prawidłowe zasady dokarmiania zwierzyny leśnej i odpowiedniego zachowania się w lesie. Zwrócili uwagę, że w dokarmianiu najważniejsza jest systematyczność oraz podawanie właściwego i świeżego pożywienia.  Uczestnicy spotkania dowiedzieli się w jaki sposób myśliwi dzielą zwierzynę na grubą i drobną. Poznali  prawidłowe nazewnictwo samców, samic i młodych poszczególnych gatunków zwierzyny grubej, np. samiec jelenia to byk, samica – łania a młode to cielę. Trzeba przyznać, że dzieci słuchały opowieści z ogromnym zainteresowaniem.

Uczniowie w czasie tych zajęć uświadomili sobie, jaką rolę pełnią myśliwi w lesie. Dowiedzieli się, że myśliwi w ramach gospodarki łowieckiej nie tylko polują, ale głównie dbają o zwierzęta i o las. Przejawia się to dbałością o stan urządzeń łowieckich, czyli paśników, ambon, lizawek, uprawę poletek i pasów zaporowych, których zadaniem jest zatrzymanie zwierzyny w lesie. Gdy myśliwi na skraju lasu posadzą smaczne rośliny, to zwierzyna skorzysta ze „stołówki” – lasy i pola uprawne będą bezpieczniejsze. Myśliwi starają się również zapewnić zwierzynie bezpieczeństwo: zdejmują wnyki, zabierają rozstawione sidła. Leczą uwolnione z wnyków zwierzęta i wypuszczają je na wolność.

Wychowankowie Ośrodka brali aktywny udział w tych zajęciach. Niezwykle interesujące i zarazem nie łatwe, okazały się dla nich zadania, rebusy, ćwiczenia i rozpoznawanie tropów zwierząt. Przedstawiciele koła łowieckiego czuwali nad poprawnością rozwiązania każdego zadania, omawiając wszystkie błędy popełnione przez dzieci. Goście zaprezentowali wabiki, z których korzystają na polowaniach. Chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Pod koniec zajęć prawidłowo uporali się z zadaniem, które to młodzież przygotowała dla nich – prawidłowo odgadli nazwy ptaków słuchając ich śpiewu.

Wszyscy rozumiemy potrzebę wychowywania dzieci i młodzieży w zgodzie z otaczającą nas przyrodą. Takie spotkania, to najlepszy sposób przekazywania dzieciom wiedzy. Są one niezwykle ważne, nie tylko dla dzieci ale i dla myśliwych, którzy przedstawiając informacje na temat prawidłowej gospodarki łowieckiej prowadzonej w lasach, przyczyniają się do zmiany stereotypowego wizerunku myśliwego. Kolejne spotkanie związane z dokarmianiem zwierzyny, zaplanowano w okresie zimowym za rok. Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Stemplewie bardzo chętnie gości myśliwych w swoich progach. Dla nauczycieli i dzieci, myśliwy to przyjaciel, który chroni zwierzynę i pomaga jej przetrwać.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE