Reklama

Zwolnienia lekarskie pod lupą ZUS – zakwestionowano 14% kontrolowanych przypadków

Opublikowano:
Autor:

Zwolnienia lekarskie pod lupą ZUS – zakwestionowano 14% kontrolowanych przypadków - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności W ramach kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych w ubiegłym roku w woj. łódzkim, Oddziały ZUS zakwestionowały sposób wykorzystywania zwolnień lekarskich i zasadność ich wystawiania w sumie w 14 % skontrolowanych przypadków. W wyniku kontroli zwolnień oraz obniżenia zasiłku z powodu nieterminowego przekazania zwolnienia, w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozostało ok. 2 mln zł.Na terenie województwa łódzkiego działają 3 oddziały ZUS. Oto wyniki przeprowadzonych kontroli- W zakresie kontroli zwolnień lekarskich pod kątem prawidłowości ich wykorzystywania, Oddziały zapobiegły wypłynięciu 1,3 mln zł z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich była zakwestionowana w 6,5 % skontrolowanych przypadków. Wydano ok. 1 tys. decyzji o cofnięciu prawa do zasiłku chorobowego za cały jego okres wskazany na zwolnieniu lekarskim – informuje Monika Kiełczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS. Drugim rodzajem kontroli przeprowadzanych przez oddziały są kontrole zasadności wystawiania zwolnienia lekarskiego. Kontrola przeprowadzana jest przez lekarzy orzeczników ZUS. W województwie łódzkim skrócono czas trwania zwolnienia lekarskiego poprzez wystawienie przez lekarza orzecznika zwolnienia korygującego w 7,5 % skontrolowanych przypadków. W wyniku tej kontroli w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozostało ok. 450 tys. zł.

Na skutek nieterminowego dostarczenia zwolnienia lekarskiego obniżono wypłatę zasiłku w ponad 6 tys. przypadkach na łączną kwotę 348 tys. zł (woj. łódzkie). 

Warto zauważyć, że od 1 lipca w życie wchodzą elektroniczne zwolnienia lekarskie. Po wystawieniu takiego zwolnienia przez lekarza będzie ono od razu widoczne u pracodawcy, który posiada profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS oraz w samym ZUS-ie. Odpadnie więc konieczność dostarczania papierowego zwolnienia lekarskiego. Nie będzie więc funkcjonował przepis, zgodnie z którym ZUS będzie mógł obniżyć wysokość zasiłku chorobowego, na skutek nieterminowego przekazania go płatnikowi zasiłku.

Zwolnienia do kontroli typowane są przez ZUS na drodze losowania, ale także wskazywane w przypadku powtarzających się krótkotrwałych zwolnień, po ustaniu tytułu do ubezpieczenia czy też na skutek składanych przez pracodawców wniosków o zweryfikowanie zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego. 

- Do ZUS-u wpływa wiele wniosków wskazujących, że ubezpieczeni czas przeznaczony na rekonwalescencję, wykorzystują na remonty w domu, pracę zarobkową poza swoim miejscem pracy lub na udział w eskapadach. Mieliśmy w ubiegłym roku także taką sytuację, w której pracodawca postanowił zatrudnić detektywa by sprawdził czy pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie jak należy a następnie całą dokumentację wraz ze zdjęciami przekazał do ZUS – mówi pani Kiełczyńska.

A co robią niektórzy  ubezpieczeni w ramach czasu przeznaczonego na  przywracanie zdrowia?

Pewna kontrolowana osoba, mimo kłopotów spowodowanych skręceniem stopy brała udział w dwudniowym kongresie Świadków Jehowych w Atlas Arenie. Chociaż  ubezpieczona wyjaśniała, że przez cały program siedziała w takiej pozycji, iż nogę miała wyprostowaną, kontrolujący skierowali sprawę do lekarza orzecznika, który na podstawie posiadanej dokumentacji medycznej w tym, opinii lekarza leczącego, wydał opinię, że udział w dwudniowym kongresie jest nieprawidłowym wykorzystywaniem zwolnienia lekarskiego i wpływa na wydłużenie okresu niezdolności do pracy.

- Dla równowagi należy dodać, że wśród kontrolowanych mieliśmy także osobę, która w czasie trwania okresu zasiłkowego wybrała się na pielgrzymkę do Częstochowy – wymienia pani rzecznik - Inny ubezpieczony uznał, że czas zwolnienia lekarskiego można wykorzystać na sporty ekstremalne. W czasie zwolnienia uczestniczył w kilkugodzinnym spływie kajakowym na Litwie, dodatkowo brał udział w Maratonie Komandosa w Lublińcu, który w ocenie organizatorów ma charakter ekstremalnego wydarzenia sportowego mogącego prowadzić do utraty życia i zdrowia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE