Reklama

Reklama

Ćwiczenia WOT-u w Łódzkiem. Zadaniem żołnierzy było pojmanie grup terrorystycznych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Łódzkie Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej przeszli w terenie praktyczny sprawdzian swoich umiejętności. Na terenie gminy Łęczyca odbyły się ćwiczenia wojskowe ŚCIANA 22. Wśród zadań Terytorialsów było poszukiwanie, identyfikacja i pojmanie grup terrorystów.

Reklama

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej odbyli ćwiczenia na terenie gminy Łęczyca 

W ostatni weekend sierpnia na terenie gminy Łęczyca odbyły się ćwiczenia wojskowe ŚCIANA 22. Organizatorzy ćwiczeń podklreślali, że wojna za wschodnią granicą kraju wymusza na żołnierzach obowiązek przygotowania się do walki w nieznanych dotąd warunkach. 

“Sytuacja na Ukrainie postawiła nas w obliczu zupełnie nowych zagrożeń, technik i metod ich przeciwdziałania” - mówi Adam Fudali - koordynator ćwiczenia. “Żołnierze musieli działać na rozległym terenie, zorganizować logistykę, założyć punkty obserwacyjne i prowadzić działania patrolowe. Wszyscy dywersanci zostali złapani. WOT wykonał swoje zadanie wzorowo.”

Scenariusz ćwiczenia zakładał pojawienie się w rejonie działań grup dywersyjnych przerzuconych w rejon działania śmigłowcem, celem ataku na infrastrukturę krytyczną w rejonie. Za poszukiwanie, identyfikację i pojmanie grup terrorystycznych odpowiadali żołnierze 92 batalionu lekkiej piechoty z Kutna.

Żołnierze sprawdzili swoje umiejętności w posługiwaniu się metodami identyfikacji osób na dużą odległość – nowością było wykorzystanie dronów z termowizją. Loty odbywały się w systemie BVLOS, czyli poza zasięgiem wzroku. Piloci sterowali zdalnie przy pomocy gogli VR oraz programowali misje automatyczne na duże dystanse.

Ćwiczenia ŚCIANA 22 odbyły się pod patronatem wojewody łódzkiego we współpracy ze Starostą Powiatowym w Łęczycy, oraz Wójta Gminy Łęczyca. Społecznym organizatorem ćwiczenia była Młodzieżowa Sekcja Wojskowa Związku Polskich Spadochroniarzy w Łodzi, której członkowie w większości cywilni studenci uczelni wyższych wcielili się w rolę dywersantów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy