Reklama

Reklama

Pasażerowie dworca Kaliskiego zamiast w budynku poczekają w kontenerze. Zobacz jak przebiegnie remont budynku.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie Są nowe perony i kładka, teraz czas na dworzec. Niszczejący od wielu lat, ze słynną posadzką przed wejściem, dworzec już wkrótce zmieni swoje oblicze. Najpierw jednak będą utrudnienia dla pasażerów.

Reklama

Dworzec Kaliski, szczególnie w okresie budowy dworca Fabrycznego, pełnił bardzo ważną rolę. Od wielu lat mówiło się o kompleksowym remoncie całej stacji, wraz z budynkiem. Najpierw zostały zmodernizowane perony, następnie rozpoczęto remont, budowanego od 30 lat, wiaduktu. Od 6 listopada podróżni mogą korzystać z nowych przejść naziemnych, w tym także zostało udostępnione zejście z peronu I na przystanek autobusowo-tramwajowy przy ul. Bandurskiego. Perony już więc służą podróżnym, czas teraz na sam budynek. Przetarg na wybranie wykonawcy został ogłoszony jeszcze w styczniu, a 10 marca nastąpi otwarcie ofert w postępowaniu. Choć do samego wejścia budowlańców na dworzec zostało jeszcze trochę czasu to znamy się szczegóły inwestycji.

Zniknie słynna, śliska posadzka sprzed dworca Łódź Kaliska

Remont samego budynku obejmie także obszar wokół niego. Zmieni się plac przed samym dworcem, jednocześnie powstanie węzeł komunikacyjny dla samochodów, pieszych, rowerzystów. Z ułatwień dla podróżnych zapewniono, że powstanie parking, nie tylko dla aut ale i spora wiata dla cyklistów. Sam budynek będzie zintegrowany z wyremontowanymi już peronami oraz nowymi tunelami i wiatami na peronach.

Nowy budynek dworca Łódź Kaliska ma być nie tylko nowy ale i nowoczesny

Aktualnie pomieszczenie dworca przypomina stare już dzieje, świadczą o tym chociażby praktycznie już nie spotykane stare, klatkowe tablice odjazdów (tzw. pragotrony – przyp. red.). PKP zapewnia, że po remoncie obecne zniszczone przez czas wnętrze stanie się nie do poznania.

- Na parterze budynku zaprojektowano przestrzeń obsługi podróżnych, w tym kasy, przestronną poczekalnię wraz z kącikiem zabaw dla dzieci, a także lokale komercyjne. Dworzec będzie komfortowy, a także w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz przyjazny środowisku. Będzie również bezpieczniej dzięki zamontowaniu w nim nowoczesnych systemów bezpieczeństwa

- mówi nam Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami Polskich Kolei Państwowych.

Na czas remontu sam budynek dworca Łódź Kaliska zostanie zamknięty.

- W pewnym momencie obsługa podróżnych zostanie przeniesiona do kontenerowego dworca tymczasowego

- dodaje Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami Polskich Kolei Państwowych.

Co ważne, PKP zapewnia, że remont budynku dworca Łódź Kaliska nie ma żadnego wpływu na ruch pociągów.

Aktualnie odjeżdżają z tej stacji pociągi trzech przewoźników ŁKA, Polregio i PKP Intercity. Dla mieszkańców okręgu łódzkiego ma ogromne znaczenie, co pokazuje trzecie miejsce w rankingu ŁKA z 2022 r. Łódź Kaliska zanotowała wymianę pasażerów prawie 1,5 mln pasażerów. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, który w skali kraju przewiduje modernizacje prawie 200 dworców kolejowych. Zgodnie z harmonogramem prace remontowe powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku, a zakończyć w 2025 r.  

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy