Fundacja „Pro Aperte” w listopadzie 2022 roku rozpoczęła projekt pt. „Integracja-edukacja-rozwój działań organizacji poradniczych na rzecz osób z niepełnosprawnością”, sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022–2033 w kwocie 266.292 zł.
Projekt zakłada zwiększenie integracji działań co najmniej 6 organizacji pozarządowych lub inicjatyw obywatelskich w celu podniesienia jakości usług poradniczych skierowanych do osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Projekt będzie promował usługi poradnicze: głównie prawne i psychologiczne w mediach lokalnych, społecznościowych oraz wśród rodzin osób z niepełnosprawnością na terenie co najmniej 3 województw.
Do końca 2023 roku w ramach projektu ma być zrealizowanych wiele działań, m.in.:
- portal – wyszukiwarka www.amamprawo.pl skierowany głównie do rodziców dzieci z niepełnosprawnością. Na portalu będą umieszczane systematycznie artykuły dotyczące głównie odbytych interwencji przez organizacje poradnicze dotyczące łamania praw osób z niepełnosprawnością wraz ze wskazówkami, poradami prawnymi dla opiekunów.
- e-kurs dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin dotyczący ich praw
- budowa koalicji organizacji poradniczych
- cykle warsztatów „Niezbędnik wyjątkowego Rodzica” dotyczące obszarów orzeczniczych, edukacji włączającej i socjalno-bytowej osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin
- kampanie informacyjne zwiększające świadomość społeczeństwa w kontekście praw osób z niepełnosprawnościami.
Jest to przełomowy i bardzo potrzebny projekt. Prowadzone przez naszą organizację od lat rozmowy z rodzicami dzieci z niepełnosprawnością, doświadczenia w ramach działalności Społecznego Pogotowia Interwencyjnego oraz liczne spotkania z partnerską fundacją Autism Team, która realizuje szeroko zakrojone działania interwencyjne w całym kraju oraz koalicją ponad stu organizacji pozarządowych „Nasz Rzecznik” wykazały bardzo dużą potrzebę realizacji takiego projektu. Rodzice często są zagubieni, nie mają świadomości w kontekście praw osób z niepełnosprawnością. Powstający portal będzie takim miejscem, w którym rodzic uzyska odpowiedź na najczęściej występujące trudności. Dodatkowo w naszych regionie oraz w dwóch innych miastach (w Łodzi i we Włocławku) będą prowadzone cykle warsztatów właśnie dla takich rodziców. Projekt łączy także organizacje poradnicze z całej Polski. Wspólne działania, wymiana informacji zwiększą jakość usług poradniczych oraz zasięg na obszar całego kraju – mówi pomysłodawca projektu, prezes zarządu Fundacji „Pro Aperte” Przemysław Saczuk.
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022–2033.