Śluby w Łodzi i regionie po 60. roku życia - statystyki
W 2020 roku 574 osób z województwa łódzkiego w wieku co najmniej 60 lat zdecydowało się na zawarcie związku małżeńskiego.Struktura nowożeńców w wieku 60 lat i więcej kształtuje się w Łódzkiem w następujący sposób:
- Mężczyźni: 7,7 % kawalerów, 25,8 % wdowców, 66,5 % rozwiedzionych
- Kobiety: 7 % panny, 35,7 % wdowy, 57,3 rozwiedzione.
Dodajmy, że seniorzy w Łodzi i okolicy to 28% ogółu mieszkańców. W województwie łódzkim mamy więcej kobiet (59,7 %) niż mężczyzn (40,3%). W końcu 2020 roku w województwie ponad 400 osób przekroczyło wieku stu lat.
Śluby seniorów - zmiana podejścia
Na szczęście podejście do ślubów seniorów coraz częściej się zmienia. Kiedyś były rzadkością, dziś związki małżeńskie na emeryturze zawierane są coraz częściej. "W Twoim wieku nie wypada" - z takimi opiniami bliskich mierzyli się seniorzy. Tymczasem miłość nie zna wieku.
"Jeżeli jesteś dzieckiem dojrzałej, zakochanej i planującej wziąć ślub osoby, to nie dawaj sobie przyzwolenia na krytykowanie, ośmieszanie czy nawet zabranianie. Wręcz przeciwnie – wspieraj plany mamy, taty czy dziadka z prostego powodu – każdy ma prawo do miłości. Jeżeli z kolei jesteś samym seniorem czy seniorką, nie pozwalaj innym decydować o swoim życiu w tak osobistych sprawach. Mile widziane są porady, delikatne opinie, ale na pewno nie jawny protest czy szydzenie" - czytamy na portalu słowoseniora.pl.
Seniorzy na pewno inaczej podchodzą do ślubów. Stawiają na skromne uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego i obiad w gronie najbliższych. Jak wskazują eksperci, bardzo często podchodzą też do ślubu na luzie. To odróżnia ich od dużo młodszych nowożeńców.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.