reklama
reklama

Tablica upamiętniająca komunistycznego generała wreszcie usunięta. "Tyle lat trzeba było czekać"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tablica upamiętniająca komunistycznego generała wreszcie usunięta. "Tyle lat trzeba było czekać" - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkiePo raz pierwszy od czasów powojennych, tablica upamiętniająca generała Karola Świerczewskiego nie będzie "zdobić" ogrodzenia Pracowniczych Ogródków Działkowych w Krośniewicach.
reklama

Towarzystwo Ogródków Działkowych w Krośniewicach powołano do życia w 1937 roku. Po wojnie zarząd zdecydował o nadaniu ogródkom imienia Karola Świerczewskiego. Tablica upamiętniająca komunistycznego generała właśnie trafiła na śmietnik historii. 

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

reklama

Tablica została usunięta z inicjatywy Klubu Gazety Polskiej Krośniewice.

- Dziękujemy za pomoc Naczelnikowi Oddziału IPN w Łodzi oraz Wojewodzie Łódzkiemu - informuje Klub Gazety Polskiej Krośniewice.

- Tyle lat trzeba było czekać - czytamy z kolei na facebookowym profilu Krośniewice dawniej i dziś. 

reklama

Karol Świerczewski (1897 - 1947)  był generałem Armii Czerwonej i generałem broni ludowego Wojska Polskiego, a także członkiem prezydium tajnego Centralnego Biura Komunistów Polski przy KC WKP(b) i Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej, wiceministrem obrony narodowej, posłem do Krajowej Rady Narodowej i na Sejm Ustawodawczy 1947. 

W 1920 roku, podczas wojny polsko-bolszewickiej, Świerczewski walczył po stronie Armii Czerwonej. Jako dowódca batalionu w 510 pułku piechoty Armii Czerwonej wraz z armią Tuchaczewskiego maszerował na Warszawę.

reklama

 

 

 

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama