reklama
reklama

Bezpłatne badania prenatalne dla każdej kobiety w ciąży

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Bezpłatne badania prenatalne dla każdej kobiety w ciąży - Zdjęcie główne

Od 5 czerwca 2024 r. wszystkie kobiety w ciąży mogą korzystać z bezpłatnych badań prenatalnych, niezależnie od swojego wieku. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światOd 5 czerwca 2024 r. wszystkie kobiety w ciąży mogą korzystać z bezpłatnych badań prenatalnych, niezależnie od swojego wieku. To nowe rozwiązanie wprowadzone w ramach programu Ministerstwa Zdrowia „Świadoma, bezpieczna ja”.
reklama

Badania prenatalne odgrywają kluczową rolę we wczesnym wykrywaniu wad płodu. Dzięki nim możliwe jest zdiagnozowanie problemów zdrowotnych i, w miarę możliwości, rozpoczęcie leczenia już podczas ciąży. Dotychczas takie badania były dostępne bezpłatnie jedynie dla kobiet powyżej 35. roku życia. Teraz każda przyszła mama, bez względu na wiek, może skorzystać z tego ważnego wsparcia.

Jakie badania są dostępne?

W ramach programu „Świadoma, bezpieczna ja” dostępne są m.in. test PAPPA, który ocenia ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Program obejmuje także inne badania, które mają na celu dokładną diagnostykę i monitorowanie zdrowia płodu.

Kiedy należy wykonać badania prenatalne?

Badania prenatalne są realizowane w kilku kluczowych etapach:

reklama

1. Etap poradnictwa i badania biochemiczne: między 11 a 14 tygodniem ciąży.
2. Etap poradnictwa i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych:
I trymestr: między 11 a 14 tygodniem ciąży
II trymestr: między 18 a 22 tygodniem i 6 dniem ciąży.

Jak uzyskać skierowanie?

Aby skorzystać z bezpłatnych badań prenatalnych, przyszła mama potrzebuje skierowania od lekarza prowadzącego ciążę. Skierowanie to musi zawierać informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach. W przypadku badań genetycznych, takich jak amniopunkcja czy biopsja trofoblastu, wymagane jest dodatkowe skierowanie, które powinno zawierać opis nieprawidłowości oraz wyniki badań potwierdzających zasadność skierowania.

Korzyści dla tysięcy kobiet

Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z nowego programu może skorzystać ponad 210 tys. kobiet. Rozszerzenie dostępności badań prenatalnych na wszystkie kobiety w ciąży jest krokiem w stronę poprawy opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa przyszłych mam oraz ich dzieci.

reklama

Posłanka Katarzyna Kierzek Koperska z KO w rozmowie z nami przekonuje, że to jedna z wielu zmian na lepsze, które obecny rząd szykuje kobietom. – Długo na te zmiany czekaliśmy – zauważa. – Przede wszystkim jest to też realizacja naszych postulatów. W kampanii mówiliśmy o bezpieczeństwie kobiet w ciąży i będziemy bardzo mocno dążyć do zrealizowania wszystkich naszych obietnic – dodaje. 

Jak przypomina posłanka, wcześniej wprowadzony został program in vitro, teraz bezpłatne badania prenatalne dla ciężarnych niezależnie od ich wieku, a to nie koniec. – Pani ministra zdrowia już zapowiedziała kontrolę szpitali pod kątem przestrzegania prawa do realizacji trzech przesłanek do terminacji ciąży, bo to matka ma prawo decydować, szczególnie w sytuacji ciężkiego uszkodzenia płodu, o rozwiązaniu takiej ciąży – wylicza.

reklama

Kolejny krok: dostępność aborcji 

– Jeżeli chodzi o kolejne postulaty, to będziemy przekonywać naszego koalicjanta do ich realizacji. Mam tu na myśli liberalizacje prawa aborcyjnego. Zdajemy sobie sprawę, że to będzie trudne, tym bardziej że mamy prezydenta, który już zapowiedział, że nie podpisze takiej ustawy. Jednak czas leci, w przyszłym roku mamy wybory prezydenckie, więc możliwe, że ten jeden z najważniejszych postulatów trzeba będzie odsunąć w czasie. Chcę jednak zaznaczyć, że pamiętamy o kobietach i wiemy, jak to jest dzisiaj ważne przy panującym niżu demograficznym, żeby kobieta, która jest w ciąży, czuła się w niej bezpiecznie, od samego początku do końca – mówi posłanka Katarzyna Kierzek Koperska.

Czasy się zmieniają, polskim kobietom po przeszło 30 latach należy się, żeby miały takie same prawa, jak inne Europejki. Cała Europa nie ma z tym żadnego problemu, nawet konserwarywni politycy nie negują tych przepisów – dodaje. 

reklama

Posłanka KO tłumaczy, że obowiązujące przepisy antyaborcyjne to jeden z powodów, przez które tak wiele kobiet nie decyduje się na ciążę. Podkreśla jednak, że nie jest to powód jedyny.  – Kobieta musi się czuć bezpiecznie zarówno w ciąży, jak i jako młoda matka, to znaczy musi mieć możliwość powrotu na rynek pracy. Żłobki muszą funkcjonować nawet w najmniejszych miejscowościach, a rodzice muszą mieć pieniądze, aby móc posłać do niego dziecko. Dlatego też wprowadziliśmy program "Aktywny rodzice" – dodaje. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama