W ostatnim czasie pisaliśmy o oświadczeniu rzecznika rządu Piotra Müllera w sprawie przekazania przez Polskę dla Ukrainy samolotów wojskowych MiG – przedstawiciel rządu zapewnił wtedy, że Polska nie podjęła decyzji o tej formie wsparcia ukraińskiego wojska. Na konferencji prasowej po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris ponownie poruszono kwestię polskich myśliwców. Prezydent wyraził zrozumienie dla próśb i potrzeb armii ukraińskiej, podkreślił jednak, że Polska musi zachowywać stanowisko zgodne z ustaleniami Sojuszu Północnoatlantyckiego.
„Pewne oczekiwania były kierowane w sposób jednoznaczny i mocny również w stosunku do Polski. Ale my jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i na kwestie bezpieczeństwa musimy patrzeć nie tylko przez pryzmat Polski, ale też przez pryzmat bezpieczeństwa Sojuszu Północnoatlantyckiego. Musimy być odpowiedzialnym członkiem Sojuszu Atlantyckiego" – mówił prezydent Duda.
Polska przekaże MiG-i Ukrainie? Decyzja prezydenta Dudy
W swoim oświadczeniu prezydent wyraził zobowiązanie do przestrzegania zasad członkowstwa NATO, wyrażając zarazem zrozumienie i solidarność z Ukrainą.
„Wobec zgłaszanych w stosunku do nas w sposób wyraźny przez stronę ukraińską i jakąś część społeczności międzynarodowej, w tym mediów, oczekiwań, postanowiliśmy zachować się tak, jak w naszym przekonaniu zachować się powinien wiarygodny członek Sojuszu Północnoatlantyckiego, który nie zamierza w żaden sposób narażać sojuszu na trudną sytuacją, a z drugiej również chce jednak mimo wszystko szukać możliwości wsparcia dla walczącej Ukrainy" – wyjaśnił prezydent.
Prezydent Duda poinformował o przekazaniu polskich myśliwców MiG do NATO. Decyzję tłumaczył zobowiązaniami jakie obejmują państwa członkowskie i chęć solidarnego, wspólnego działania.
„Postanowiliśmy oddać MiG-i do dyspozycji Sojuszu, nie oczekując w zamian w zasadzie niczego, bo jak zaznaczyliśmy, za uzupełnienie oddanego wyposażenia, jesteśmy gotowi kupić to, co w to miejsce jest nam potrzebne. Chcemy natomiast, aby decyzja była podjęta wspólnie przez Sojusz, tak aby Polska był cały czas wiarygodnym członkiem sojuszu, a nie krajem, który samodzielnie decyduje o spawach ważnych, które dotyczą bezpieczeństwa sojuszu jako całości" – tłumaczył.
Prezydent podkreślił także, że Ukraińcy mogą liczyć ze strony Polski na pełne wsparcie i pomoc humanitarną i rzeczową.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.