Międzynarodowy Dzień Pisania Listów – symbol walki o pokój
Święto z początku związane było z walką o pokój. Obchodzimy je od 1953 roku. Z czasem zmieniło swoją funkcję, koncentrując się na wysyłaniu listów do chorych dzieci przebywających w szpitalach. Korespondencja miała uprzyjemnić czas spędzony w odosobnieniu, z dala od rówieśników i zabaw.To nie jedyne znaczenie, jakie przypisuje się świętu. Ma ono przypominać, jak ważną rolę pełni poczta w rozwoju i funkcjonowaniu wielu krajów na świecie, dając możliwość również międzynarodowego kontaktu.
9 października przypada także Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego ustanowiony w 1874 roku na konferencji w Barnie. Daty ściśle łączą się z powołaniem jednej z najstarszych międzynarodowych organizacji – światowego Związku Pocztowego. W naszym kraju Dzień Znaczka obchodzony jest od 1956 roku.
Początki poczty w Polsce
Do powstania poczty w naszym kraju przyczynił się król Zygmunt August II. W 1558 roku ustanowił stałe połączenie pocztowe między Krakowem a włoską Wenecją. W konkretnych dniach listy były dostarczane przez posłańców, na których czekały rozstawione na trasie konie.Według źródeł autorem najstarszego listu miłosnego w języku polskim był Marcin z Międzyrzecza, sekretarza biskupa poznańskiego, Stanisława Ciołka. Zaadresował go do swojej ukochanej w 1429 roku w trakcie swojej podróży do Poznania, z którym to miastem wiązał nadzieję na zawodową karierę. Oryginalny list jest częścią zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.
Od kogo po raz pierwszy otrzymaliście zaadresowaną do Was korespondencję? Pamiętacie swój pierwszy własnoręcznie napisany list? Tęsknicie za tą formą komunikacji?
POLECAMY: Poczta Polska: „Jesteśmy jedynym w Polsce podmiotem zdolnym do obsługi wyborów korespondencyjnych”
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.