reklama
reklama

Wyniki egzaminu ósmoklasistów. Absolwenci podstawówek dowiedzieli się, ile zdobyli punktów. Co dalej? [WAŻNE TERMINY]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels

Wyniki egzaminu ósmoklasistów. Absolwenci podstawówek dowiedzieli się, ile zdobyli punktów. Co dalej? [WAŻNE TERMINY] - Zdjęcie główne

Wyniki egzaminów są już znane. Teraz absolwenci podstawówek i ich rodzice muszą pamiętać jeszcze o kilku ważnych datach i... trzmać kciuki, żeby zdobyte punkty wystarczyły, aby dostać się do wymarzonej szkoły. | foto pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światCentralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, jak uczniowie klas ósmych poradzili sobie w tym roku z egzaminem. Każdy ze zdających poznał swoje indywidualne wyniki z języka polskiego, matematyki i języka obcego, a CKE ujawniła średnie rezultaty dla całego kraju.
reklama

Egzamin ósmoklasisty odbywał się w dniach 23-25 maja. Był on przeprowadzony w formie pisemnej. Każdy uczeń ostatniej klasy szkoły podstawowej przystąpił do sprawdzianu z trzech przedmiotów obowiązkowych: z języka polskiego, z  matematyki oraz z języka obcego nowożytnego. Co ważne, z egzaminu ósmoklasisty nie ma powtórki, ale aby go zdać, wystarczyło... tylko pojawić się na egzaminie. Bardziej ambitnie musiały do niego podejść osoby, którym zależy na dostaniu się do konkretnej szkoły ponadpodstawowej. Przypomnijmy: podczas rekrutacji w dużej mierze brane są pod uwagę punkty zdobyte właśnie podczas tego egzaminu. 

Egzamin ósmoklasisty. "Balladyna" i pierwiastki nie takie straszne

Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna do egzaminu ósmoklasisty w podstawowym terminie przystąpiło ok. 510 400 spośród ok. 520 600 uczniów ósmych klas szkoły podstawowej, w tym ok. 13 800 uczniów-obywateli Ukrainy. 

reklama

Zadania we wszystkich arkuszach sprawdzały, w jakim stopniu ósmoklasiści opanowali wymagania ogólne i szczegółowe − z zakresu trzech przedmiotów egzaminacyjnych

– informuje CKE.  

W poniedziałek, 3 lipca, o godz. 10.00 uczniowie w całym kraju logowali się do systemu i sprawdzali wyniki. Jak im poszło? Za rozwiązanie zadań z języka polskiego, uczniowie w całej Polsce zdobyli średnio 66 proc. punktów, a z matematyki: 53 proc.

Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że z języka polskiego uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem, które sprawdzało umiejętność odczytywania tekstów ikonicznych oraz znajomość lektury obowiązkowej pt. "Balladyna". Z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością obliczania wartości pierwiastków kwadratowych z liczb, które są kwadratami liczb wymiernych oraz wykonywania prostych rachunków pamięciowych

reklama

– podaje komisja. 

Jeżeli chodzi o trudność, to uczniom problem sprawiło m.in. zadanie z – jak to zostało fachowo określone przez metodyków – zakresu kształcenia językowego sprawdzające umiejętności: poprawnego stopniowania przysłówków i zapisu partykuły "nie" z przysłówkami w stopniu najwyższym.

Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte, którego rozwiązanie wymagało umiejętności przekształcenia równania z jedną niewiadomą, aby obliczyć wysokość trójkąta. 

 Z tym językiem uczniowie poradzili sobie najlepiej: "à la perfection"

W przypadku trzeciego egzaminu – z języka obcego to wyniki mogą zdziwić. Najlepiej wcale nie wypadł język, z którym młodzież spotyka się najczęściej i który został wybrany przez największą grupę młodzieży, czyli angielski. Okazuje się bowiem, że niemal perfekcyjnie wypadł znacznie mniej popularny język francuski. Średni wyniki uzyskany przez ósmoklasistę z tego przedmiotu to aż 82 procent, średni wynik z egzaminu z angielskiego to 66 proc. punktów, z niemieckiego 53 proc., z rosyjskiego 68 proc., z hiszpańskiego 69 proc. i z włoskiego 69 procent. – W przypadku języka angielskiego najtrudniejsze dla ósmoklasistów było zadanie otwarte sprawdzające znajomość środków językowych, natomiast uczniowie przystępujący do egzaminu z języka niemieckiego najniższy średni wynik uzyskali za rozwiązanie zadania otwartego, sprawdzającego umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej – tłumaczą pracownicy CKE. 

reklama

W podanych wynikach nie uwzględniono wyników ósmoklasistów, którzy zdawali egzamin w dodatkowym terminie, w czerwcu.

Egzamin ósmoklasistów 2023. Uczniowie poznali wyniki. Co dalej?

Jak pisaliśmy, wyniki egzaminów, do których podeszli uczniowie klas ósmych, zostały podane w poniedziałek, 3 lipca o godzinie 10.00. Udostępnione zostały każdemu zdającemu w specjalnym systemie elektronicznym https://ziu.gov.pl/login, do którego login i hasło uczniowie otrzymali od dyrektorów szkół.
6 lipca ósmoklasiści będą mogli odebrać już zaświadczenia z placówek edukacyjnych, które dostarczą do szkół ponadpodstawowych
– mówi Marcin Jakubowski, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu.

Wynik procentowy z egzaminów to, po przeliczeniu, aż 100 z 200 możliwych do zdobycia podczas naboru punktów rekrutacyjnych. Na pozostałe składają się jeszcze: wolontariat, świadectwo z wyróżnieniem i oceny z wybranych przedmiotów. Od tego, ile uda im się zdobyć punktów, zależy, czy od września rozpoczną naukę w wybranej przez siebie szkole średniej. 

Po poznaniu wyników uczniowie muszą je wpisać do wniosku rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych. Natomiast do szkoły pierwszego wyboru trzeba zanieść kopię swojego świadectwa ukończenia ósmej klasy oraz kopię zaświadczenia o wynikach egzaminu.  

Rekrutacja do szkoły ponadpodstawowej 2023. Najważniejsze terminy 

Po otrzymaniu wyników absolwent ósmej klasy może w końcu zacząć myśleć o wakacjach. Wciąż jednak musi pamiętać o kilku ważnych terminach:  

3 czerwca-12 lipca to czas na uzupełnienie złożonego wniosku o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. W tym okresie można też zmienić wniosek oraz złożyć go na nowo do innej szkoły.

Do 18 lipca nastąpi weryfikacja wniosków przez komisję rekrutacyjną, a następnie oficjalne ogłoszenie listy uczniów przyjętych i nieprzyjętych do szkół.

Od 18 do 26 lipca będzie czas na potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły średniej przez złożenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty (o ile nie złożono tych dokumentów już wcześniej).

26 lipca nastąpi oficjalne ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, a dzień później ogłoszenie liczby wolnych miejsc w szkołach średnich. 

Te daty obowiązują w większości województw. Szczegóły dotyczące rekrutacji dla konkretnej szkoły powinny być również opublikowane na stronie internetowej danej placówki. Warto tam zajrzeć, ponieważ terminy mogą się nieznacznie różnić. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama