Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało zbiór informacji i wskazówek dla rodziców dzieci, przybyłych z ogarniętej wojną Ukrainy. Materiał zamieszczony na stronie www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka zawiera praktyczne porady na temat procedur przyjmowania dzieci do szkół, informacje o wymaganych dokumentach, wymienione są w nim także przysługujące uchodźcom prawa.
MEiN przygotował porady dla rodziców dzieci przybyłych z Ukrainy
Jakie dokumenty muszą złożyć rodzice? W opublikownym informatorze czytamy o świadectwach ukończenia szkół. Jeśli rodzina nie posiada przy sobie wszystkich niezbędnych zaświadczeń, wystarczy oświadczenie o sumie ukończonych lat nauki z wskazaniem, do jakiej szkoły dotychczas uczęszczało dziecko. Szczegółowe informacje zainteresowani znajdą na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Najważniejsze aspekty dotyczą jednak między innymi możliwości bezpłatnej nauki języka polskiego oraz pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci i rodziców z Ukrainy.
„Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje z urzędu, a inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, potrzebny jest kontakt z urzędem gminy” – czytamy na stronie MEiN. - Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody.
MEiN: zalecenia dla pedagogów
Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało również zalecenia dla nauczycieli i pedagogów. Jak podaje PAP, dotyczą one przede wszystkim wskazówek związanych ze sposobem porozumiewania się, przełamywaniem barier językowych i wzmacnianiem poczucia bezpieczeństwa u uczniów zarówno narodowości polskiej jak i ukraińskiej. „Rekomendacje dla uczniów z Ukrainy, którzy znaleźli się teraz w Polsce, obejmują przede wszystkim kwestie organizacyjne – wprowadzenie skutecznego sposobu porozumiewania się pomimo bariery językowej, zapewnienie gotowości do pomocy, zapoznanie z podstawowymi zwrotami w języku polskim”, podaje PAP.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.