reklama
reklama

Pobierasz zasiłek macierzyński? Otrzymasz wyższe świadczenie, ale pod jednym warunkiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Pobierasz zasiłek macierzyński? Otrzymasz wyższe świadczenie, ale pod jednym warunkiem - Zdjęcie główne

Zasiłek macierzyński: nie przegap terminu na złożenie wniosku, by otrzymać wyższe świadczenie | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światNa mocy zmian w przepisach od 26 kwietnia br. kwota wypłacanego zasiłku macierzyńskiego uległa zwiększeniu. Aby otrzymać wyższe świadczenie, należy jednak złożyć wniosek. Do kiedy?
reklama

26 kwietnia weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłków. 

- Zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego. Natomiast jeśli ubezpieczona mama złoży tzw. długi wniosek o zasiłek macierzyński w ciągu 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, to zasiłek będzie wynosił  81,5 proc. wymiaru za cały okres jego pobierania. Nie dotyczy to dodatkowych, wprowadzonych nowymi przepisami 9 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługujących drugiemu z rodziców. Za tę część urlopu zasiłek zawsze będzie wynosił 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku - informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego.

reklama

Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, by mieć wyższe świadczenie, muszą złożyć wniosek o przeliczenie zasiłku. Mają na to czas tylko do 17 maja. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości.

Wniosek o ustalenie zasiłku macierzyńskiego w nowej wysokości powinien być złożony do płatnika zasiłku, tj. pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-u.

- Jeśli zasiłek wypłaca nam pracodawca lub zleceniodawca, to wniosek powinien być złożony  w formie pisemnej. Jeśli płatnikiem zasiłku jest ZUS, to wniosek może być również przekazany w formie elektronicznej, np. przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS na formularzu POG - dodaje M. Kiełczyńska.

reklama

Nowelizacja przepisów wydłużyła także o 9 tygodni urlop rodzicielski dla drugiego z rodziców.

- Wniosek o udzielenie takiego urlopu ubezpieczony rodzic powinien złożyć do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu - podsumowuje rzeczniczka.

Info: ZUS Łódź

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama