reklama
reklama

Polska nie chce więcej szczepionek przeciw COVID-19. Co na to producenci i Komisja Europejska?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Ministerstwo Zdrowia Facebook

Polska nie chce więcej szczepionek przeciw COVID-19. Co na to producenci i Komisja Europejska? - Zdjęcie główne

Polska nie chce więcej szczepionek przeciw COVID-19. Co na to producenci i Komisja Europejska? | foto Ministerstwo Zdrowia Facebook

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światPod koniec zeszłego tygodnia skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej i poinformowaliśmy Komisję Europejską i firmę Pfizer, że odmawiamy przyjmowania kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i wykonywania płatności za nie — poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski w TVN24.
reklama

Polska odmawia przyjmowania szczepionek firmy Pfizer

Niedzielski odniósł się do informacji, że w Polsce przechowywanych jest obecnie 25 mln szczepionek przeciw COVID-19 oraz zamówionych jest ok. 67-70 mln dawek. Chętnych do szczepień jest natomiast coraz mniej.

- Na początku zaczęliśmy te szczepionki przekazywać albo odsprzedawać tym krajom, które niestety nie miały dostępu w pierwszej kolejności, takiego jaki miała zagwarantowany Polska. Udało nam się oddać lub sprzedać blisko 30 mln tych preparatów - mówił.

Polska wystąpiła zarówno do Komisji Europejskiej, jak i do głównych producentów szczepionek o rozłożenie najbliższych dostaw w czasie, jednak spotkała się z odmową. 

reklama

Według ministra brak takiego porozumienia stanowi dla Polski poważne obciążenia finansowe. Kontrakty z firmami produkującymi szczepionki opiewają na miliardy złotych. 

- To są poważne obciążenia finansowe. My szczególnie - mówię tutaj o Polsce - mamy w tej chwili napięcia finansowe związane z napływem uchodźców, więc też czujemy, że w skali Unii mamy pewne prawo do oczekiwania, że specjalne instrumenty, które będą dawały nam chociażby większą elastyczność w takich kontraktach, będą dla nas projektowane i będzie pewna swoboda - zaznaczył minister.

Wobec tego podjęto decyzję o skorzystaniu z klauzuli siły wyższej i poinformowano zarówno Komisję Europejską, jak i głównego producenta szczepionek, o odmowie przyjmowania preparatów oraz wykonywania płatności. Jak zapowiedział Niedzielski, „konsekwencją tego będzie konflikt prawny, który już ma miejsce”. W kolejnych tygodniach Polska będzie rozmawiała na ten temat też z innymi producentami szczepionek.

reklama

Stefan De Keersmaecker, rzecznik Komisji Europejskiej, powiedział we wtorek, że państwa unijne są związane zobowiązaniami wynikającymi z kontraktu na szczepionki, ale Komisja Europejska oczywiście rozumie trudną sytuację, w jakiej znalazła się Polska. Dlatego KE będzie starać się ułatwiać rozmowy między polskimi władzami a firmą, „by znaleźć pragmatyczne rozwiązanie dla tej specyficznej sytuacji, z którą konfrontuje się kraj". 

reklama

Bezterminowe paszporty covidowe?

W rozmowie z TVN24 minister zdrowia poinformował także o bezterminowym przedłużeniu paszportów covidowych tym, którzy przyjęli trzecią dawkę szczepienia przeciw COVID-19. Czy inne kraje będą to respektować?

- Tutaj mamy ewidentnie domenę polityki krajowej i są państwa, które w tej chwili jeszcze wykorzystują te paszporty, żeby przyjmować osoby z zagranicy. To są Włochy, to jest Hiszpania, a pozostałe kraje powoli się już tego wycofują – mówił Niedzielski.

Państwa unijne, w których obecnie certyfikaty covidowe dla osób po dawce przypominającej są ważne na czas nieokreślony, to: Czechy, Belgia, Bułgaria, Finlandia, Grecja, Holandia, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Słowenia, Węgry i Włochy. Natomiast wśród państw spoza Unii Europejskiej podobną decyzję podjęły już Islandia i Norwegia.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama