reklama
reklama

Polski Ład do poprawy? Minister Maląg broni zmian: „Będą kołem zamachowym dla gospodarki”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Polski Ład do poprawy? Minister Maląg broni zmian: „Będą kołem zamachowym dla gospodarki” - Zdjęcie główne

Przedsiębiorcy obawiają się skutków zmian związanych z Polskim Ładem | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Polski Ład mający pomóc w odbudowie gospodarki po skutkach pandemii koronawirusa i lockdownu nie przestaje budzić kontrowersji. Nowe przepisy obowiązujące od 1 stycznia wzbudzają wątpliwości zarówno wśród przedsiębiorców, jak i ekspertów. Czy w związku z tym w najbliższym czasie będzie się można spodziewać wprowadzenia poprawek?
reklama

Zmiany, jakie niesie za sobą Polski Ład dotyczą przede wszystkim zwiększenia wysokości kwoty wolnej od podatku, prawa budowlanego, przepisów dotyczących emerytur czy ubezpieczeń zdrowotnych. Pomimo tego, że według założeń Polskiego Ładu obywateli czeka obniżenie podatków, z utrudnieniami mogą spotkać się między innymi przedsiębiorcy – ci powinni liczyć się ze znacznie większymi kosztami. Z kolei jeśli chodzi o składkę zdrowotną, nie zmieni się jej wysokość (9%), będzie ona jednak obliczana od indywidualnego dochodu danego przedsiębiorcy. 

Opinie Polaków o Polskim Ładzie

Według ekspertów na zmianach płynących z Polskiego Ładu skorzystają przede wszystkim osoby zarabiające niższe stawki, emeryci posiadający niewysokie świadczenia i małe przedsiębiorstwa. Co oni sami sądzą o reformach?

-  Na ten moment trudno powiedzieć jak to na nas wpłynie, okaże się.  Dla przeciętnego Kowalskiego wiele z wprowadzonych zmian jest nie do końca zrozumiałych, mimo że w mediach tyle się o nich słyszy - mówi pani Barbara, emerytka.

- Przewidujemy ogromne straty. Do tej pory radziliśmy sobie bardzo dobrze więc należymy do grupy, która niestety bardzo „oberwie”... – martwi się pan Adam, właściciel rodzinnej firmy

Polski (nie)ład?

Choć rząd od momentu pierwszych projektów zapewniał o korzystnym lub neutralnym wpływie zmian mających wejść w życie na początku 2022 roku, wraz z upływem czasu pojawiało się coraz więcej głosów krytyki. Jako jeden z pierwszych skutków Polskiego Ładu, o którym informowano na początku roku wskazano niższe wynagrodzenia nauczycieli – odpowiedzią rządzących było zapewnienie o wyrównaniach pensji. Już w pierwszym tygodniu obowiązujących zmian minister finansów Tadeusz Kościński przeprosił za nieścisłości wynikające z Polskiego Ładu i zapowiedział poprawki.

W wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Michał Woś mówił o zaskoczeniu związanemu z zamieszaniem, które wywołały noworoczne zmiany:

- Oczywistym jest, że twarzą Polskiego Ładu jest premier Mateusz Morawiecki, jego zaplecze mówiło, że wdrożenie pakietu reform podatkowych jest pieczołowicie przygotowane, dlatego odnotowaliśmy to z zaskoczeniem.

Poprawa "wizerunku" Polskiego Ładu

Po fali krytyki jaka dotknęła w ostatnich tygodniach Polski Ład podjęto próbę „ratowania” programu. W poniedziałek 17 stycznia podczas konferencji prasowych z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej, wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła oraz szefowej Krajowej Administracji Skarbowej Magdaleny Rzeczkowskiej  ponownie przedstawiono i wyjaśniono główne założenia reformy. Przedstawiciele starali się rozwiewać wątpliwości dotyczące obiecanych korzyści płynących z wprowadzonych w tym roku zmian, zapowiadając  chociażby wspomniane już wyrównania wypłat. Minister Maląg podkreślała również wagę Polskiego Ładu w procesie odbudowywania gospodarki w czasie pandemii: „Pomimo trudnego czasu, rozwijamy gospodarkę. Staramy się, aby powstawały nowe miejsca pracy i wspieramy polskie rodziny”. Zapewniła też, że rozwiązania płynące ze zmian będą korzystne dla zdecydowanej większości emerytów i rencistów. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama