Reklama

Reklama

Rusza kwalifikacja wojskowa 2022. Co grozi za niestawienie się na komisji?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Rusza kwalifikacja wojskowa 2022. Co grozi za niestawienie się na komisji? - Zdjęcie główne

Ruszyła kwalifikacja wojskowa 2022. Co grozi za niestawienie się na komisji? | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się w poniedziałek, 4 kwietnia. W naszym kraju stawiennictwo na niej to obowiązek każdego pełnoletniego mężczyzny, chociaż wezwanie mogą otrzymać także kobiety. Niektóre osoby zapewne zastanawiają się, czy można je bezkarnie zignorować. Sprawdzicie to w poniższym artykule.

Reklama

Kwalifikacja wojskowa 2022 – kogo obejmuje?

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa potrwa od 4 kwietnia do 8 lipca 2022 roku. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 grudnia 2021 do stawienia się na niej wzywa się:

  • mężczyzn urodzonych w 2003 r.,
  • mężczyzn urodzonych w latach 1998-2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
  • osoby urodzone w latach 2001-2002, które:

 

a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

  • kobiety urodzone w latach 1998-2003, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej,
  • osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa 2022 – kary za niestawienie się

Kwalifikacja wojskowa wzbudza niepewność wśród wielu młodych osób, głównie ze względu na sytuację wojenną za naszą wschodnią granicą. Warto zatem wiedzieć, co grozi w przypadku, kiedy zdecydujemy się zignorować wezwanie.

Przepisy są jasne - jeśli kandydat nie stawi się na komisji wojskowej, grozi mu kara grzywny lub ograniczenie wolności. Jak wynika z art. 32 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej: 

„W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji”.

Na koniec warto zaznaczyć, że wzięcie udziału w kwalifikacji wojskowej nie jest tożsame z obowiązkiem wstąpienia do wojska. Służbę wojskową w Polsce pełnią jedynie ochotnicy.

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy