Reklama

Reklama

Wystartował program "Czyste powietrze". Możesz być do przodu nawet ponad 100 tys. zł!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wystartował program "Czyste powietrze". Możesz być do przodu nawet ponad 100 tys. zł! - Zdjęcie główne

Program jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Weszły w życie nowe warunki dofinansowania w ramach "Czystego Powietrza". Co ważne, w programie udział mogą wziąć również jego wcześniejsi beneficjenci.

Reklama

Dokładnie 3 stycznia 2023 r. weszły w życie nowe zasady programu "Czyste Powietrze". Od teraz można otrzymać nawet do – uwaga – 136 200 zł. Co ważne, o pieniądze mogą wnioskować również wcześniejsi beneficjenci. Poznajcie szczegóły. 

"Czyste powietrze" po nowemu. To powinni wiedzieć również ci, którzy już skorzystali 

Program skierowany jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Mogą oni starać się o pieniądze na kompleksową termomodernizację budynków oraz wymianę starych pieców na  nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.

O jakich kwotach mowa? Jak sprawdziliśmy, dotacja może wynosić do 66 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania oraz do 135 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania. Dodatkowo, dla wszystkich poziomów, można otrzymać do 1 200 zł dotacji na audyt energetyczny.

W nowym rozdaniu postanowiono podnieść progi dochodowe przy dofinansowaniu podstawowym, z 1 564 do 1 894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2 189 do 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Natomiast przy najwyższym wymiarze wsparcia progi wzrosły z 900 do 1090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych i z 1260 do 1526 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych. Co to znaczy? Że nie możesz mieć wyższych dochodów niż wymienione, żeby zakwalifikować się do poszczególnych przedziałów wsparcia. Oczywiście im mniej zarabiasz (lub im niższą masz emeryturę, rentę itd.), tym wyższe dofinansowanie możesz dostać. Liczą się nie tylko dochody.

Najwyższą kwotę można zyskać przy demontażu nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe, zakup – a także montaż – pompy ciepła w celu ogrzewania z kompleksową termomodernizacją i mikroinstalacją fotowoltaiczną. Dofinansowania nie otrzymamy jednak na zwiększenie mocy istniejącej już instalacji

– usłyszeliśmy. Co istotne, jeżeli wcześniej składaliśmy wniosek wyłącznie na wymianę pieca, teraz możemy rozszerzyć go o termomodernizację domu.

Kolejną zmianą jest fakt, że można otrzymać kredyt bankowy z dofinansowaniem na inwestycje, które zostały rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w banku. Do tej pory kredyt z dotacją udzielany był na przedsięwzięcia rozpoczęte od daty złożenia wniosku. Placówki, które przystąpiły do programu, to: Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska, BNP Paribas Bank Polska, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., Banki Spółdzielcze z Grupy BPS oraz Credit Agricole Bank Polska. 

Chcesz skorzystać i masz pytania dotyczące dofinansowania?  Warto znać ten numer 

Wniosek o dofinansowanie można złożyć w oddziale banku lub też w odpowiednim Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tam też znajdziemy aktualnie obowiązującą dokumentację do programu wraz z instrukcją uzupełniania wniosków o dofinansowanie oraz wniosków o płatność wraz z załącznikami. Formularz dostępny jest na stronie https://gwd.nfosigw.gov.pl/

Należy utworzyć konto w systemie na tej stronie. Jeśli wnioskodawca nie dysponuje podpisem elektronicznym, może on być złożony w postaci papierowej

– poinformowali nas eksperci programu. Osoby, które  chcą skorzystać z dotacji i mają dodatkowe pytania, odpowiedzi mogą poszukać u doradców na infolinii. Numer telefonu: 22 340 40 80. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zanim się połączymy z pracownikiem, może minąć kilkanaście minut. Warto wcześniej spisać sobie wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące dotacji. 

Budżet "Czystego Powietrza" to ponad 100 mld zł. Do końca zeszłego roku złożono ponad 530 tys. wniosków na blisko 10 mld zł,  zawarto umowy na ponad 8,3 mld zł, wypłacono ponad 4 mld zł. 

Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy