Reklama

Reklama

Uwaga rolnicy: rząd udziela kolejnych dofinansowań. Jak z nich skorzystać?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/pixabay

Uwaga rolnicy: rząd udziela kolejnych dofinansowań. Jak z nich skorzystać?  - Zdjęcie główne

Rusza nabór wniosków o wsparcie finansowe na „Modernizację gospodarstw rolnych” | foto poglądowe/pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Region Już niebawem rusza nabór wniosków o wsparcie finansowe na „Modernizację gospodarstw rolnych”. Udzielona pomoc może wynieść aż 900 tys. zł. Co zrobić, by z niej skorzystać?

Reklama

Od 21 czerwca 2021 r. można ubiegać się o wsparcie finansowe na "Modernizację gospodarstw rolnych", i to we wszystkich pięciu jej obszarach. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski do 19 sierpnia 2021 r. 

Gdzie złożyć wniosek 

Wnioski należy składać osobiście lub przez upoważnioną osobę w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR. Można to zrobić również przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub elektronicznie – za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP. 

Wysokość i poziom pomocy

Limity wsparcia, jakie można otrzymać w całym okresie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, wynoszą:  

rozwój produkcji prosiąt (obszar A) – 900 tys. zł; 

rozwój produkcji mleka krowiego (obszar B) – 500 tys. zł; 

rozwój produkcji bydła mięsnego (obszar C) – 500 tys. zł; 

inwestycje związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu (obszar D) – 500 tys. zł, przy czym w przypadku inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem lub budową, lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach maksymalna wysokość pomocy wynosi 200 tys. zł; 

nawadnianie w gospodarstwie – 100 tys. zł.

Można złożyć tylko jeden wniosek, ale jest wyjątek

W przypadku tegorocznych naborów na inwestycje w obszary A, B, C czy D, można złożyć tylko jeden wniosek o pomoc. Zatem jeżeli rolnik zdecyduje się starać o wsparcie np. przy produkcji prosiąt, czyli obszarze A, nie może już ubiegać się o pomoc w ramach działań z obszarów B, C czy D. Natomiast może złożyć wniosek na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa.

Kto może otrzymać wsparcie?

O dofinansowanie inwestycji w produkcję prosiąt (obszar A) mogą ubiegać się rolnicy, którzy posiadają gospodarstwo wielkości ekonomicznej nie mniejszej niż 13 tys. euro i nie większej niż 250 tys. euro. Natomiast jeżeli rolnik planuje inwestycje związane z produkcją mleka krowiego (obszar B), bydła mięsnego (obszar C) czy w obszarze D, wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie może być mniejsza niż 13 tys. euro i nie większa niż 200 tys. euro. 

Wyjątek stanowią gospodarstwa osób wspólnie wnioskujących. W takim przypadku wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza od 13 tys. euro, przy czym suma wielkości ekonomicznej wszystkich gospodarstw musi wynosić co najmniej 15 tys. euro, a po zrealizowaniu inwestycji, wielkość ekonomiczna gospodarstwa każdego z wspólnie wnioskujących rolników powinna osiągnąć wartość co najmniej 13 tys. euro.  

W przypadku inwestycji w nawadnianie wystarczy, by gospodarstwo miało powierzchnię co najmniej 1 ha i nie więcej niż 300 ha, a on sam był pełnoletni. Dodatkowo rolnik musi udokumentować osiągnięcie przychodu z działalności rolniczej w wysokości co najmniej 5 tys. zł. Warunek ten nie dotyczy tych, którzy gospodarują krócej niż 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o pomoc.

Więcej informacji i dokumenty aplikacyjne znajdziecie W TYM MIEJSCU.

 

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy