W Łęczycy przez wiele lat funkcjonowała Kopalni Rudy Żelaza. Obecnie dojeżdżając do miasta od strony Łodzi wciąż widać wieżę szybową odwiertu, która została jedyną pamiątką po „złotych czasach” powojennego rozwoju Królewskiego Miasta. Dodajmy, że obiekt ten został wpisany w 1994 roku do rejestru zabytków.
Łęczyca oddaje hołd górnikom. To oni współtworzyli historię miasta
Kopalnia w Łęczycy przez wiele lat była bardzo ważnym elementem miasta. Środowisko wychodziło z wieloma lokalnymi działaniami. Zorganizowano Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa w klubie NOT, Dyskusyjny Klub Filmowy, stworzono zespół Łęczanie, odbywały się tradycyjne "Karczmy Piwne", a górnicy w strojach galowych uczestniczyli w wielu imprezach. Tak było do lat 90., kiedy to kopalnia zakończyła swoją działalność.Barbórka do Łęczycy wróciła po 30 latach w 2022 roku. Wszystko po to, by oddać hołd ludziom, którzy tworzyli historię regionu. Tak też było w tym roku. W niedzielę byli górnicy, ich rodziny, samorządowcy oraz zaproszeni goście spotkali się, by powspominać czasy, kiedy kopalnia tętniła życiem.
Święto górników rozpoczęło się nabożeństwem, następnie goście udali się do Domu Kultury, gdzie zebrani obejrzeli nagranie z wystąpieniem byłego dyrektora ŁZG i Honorowego Obywatela Miasta Łęczyca Leszka Wysłockiego oraz wysłuchali listu od wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Następnie odbył się koncert zespołu Łęczanie, który częściowo wystąpił w oryginalnym składzie.
Oo uroczystościach w Domu Kultury, zebrani udali się do restauracji AGAWA, gdzie po odśpiewaniu hymnu górniczego rozpoczęła się biesiada górnicza.
(UM w Łęczycy)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.