reklama
reklama

Były górnik Honorowym Obywatelem Miasta. Czym na to zasłużył?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Były górnik Honorowym Obywatelem Miasta. Czym na to zasłużył? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
2
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁęczycaŁęczyca ma nowego Honorowego Obywatela. Jest nim Leszek Wysłocki. Decyzja o takim wyróżnieniu dla byłego górnika zapadła jednomyślnie.
reklama

Wyróżnienie dla Pana Leszka

Podczas niedawnej Sesji Rady Miasta Radni głosowali m.in. nad uchwałą w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łęczyca Leszkowi Wysłockiemu. Przy jednomyślności podjęto uchwałę. 

Wniosek o nadanie zaszczytnego tytułu Leszkowi Wysłockiemu złożył Burmistrz Miasta Łęczyca Paweł Kulesza.

- Leszek Wysłocki był wieloletnim pracownikiem Łęczyckich Zakładów Górniczych. W latach 1956-1966 pełnił obowiązki na różnych stanowiskach pracy, począwszy od inspektora robót górniczych, sztygara zmianowego i oddziałowego, zawiadowcy kopalni Ł-2 i zawiadowcy kopalni Ł-1 – przypominają władze Łęczycy.

reklama

W 1966 roku został powołany przez Ministra Przemysłu Ciężkiego na stanowisko Dyrektora Naczelnego ŁZG, które sprawował do 1973 roku.

– Jego zasługą była realizacja bardzo ważnego postulatu, który miał ogromne znaczenie dla końcowego sukcesu ŁZG, a mianowicie kwestia wykorzystania iłołupków dla gospodarki narodowej (do produkcji cementu najwyższej jakości). To osoba niezwykle zasłużona dla Miasta Łęczyca, która w latach funkcjonowania kopalni w naszym mieście, „wykorzystywała” wszelkie możliwości tego przedsiębiorstwa do rozwoju jego samego, ale przede wszystkim do rozwoju gospodarczego, kulturalnego i społecznego Łęczycy - czytamy w uzasadnieniu wniosku.

reklama

Leszek Wysłocki po zakończeniu pracy w ŁZG pełnił funkcje kierownicze w administracji terenowej, rządowej oraz spółkach giełdowych. 

Był m.in. pierwszym Zastępcą Wojewody Łódzkiego, dyrektorem Departamentu w Ministerstwie Górnictwa i Energetyki, dyrektorem w Polskim Konsorcjum Gospodarczym, nadzorował największe polskie inwestycje: budowę Bełchatowskiego Okręgu Przemysłowego oraz Warszawskiego Metra.

reklama

Dziś Leszek Wysłocki mieszka w Warszawie, ale zawsze ciepło wypowiada się o Łęczycy. W 2022 roku, kiedy do Łęczycy wróciła pamięć o tradycji górniczej w Łęczycy, wspomógł Miasto Łęczyca i Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej w zakresie przygotowania wydawnictwa pt. „Łęczyckie Zakłady Górnicze 1955 – 1992”.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama