Reklama

Reklama

Duża ulga dla kierowców. Wreszcie zakończył się długi remont [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łęczyca Mamy świetne wieści dla kierowców z naszego regionu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o zakończeniu przebudowy drogi krajowej nr 91 w Łęczycy. Prace były prowadzone na ponad 3-kilometrowym odcinku w granicach miasta.

Reklama

Wymieniona została m.in. cała konstrukcja trasy, dzięki czemu nowa jezdnia spełnia najwyższe normy nośności. Oznacza to, że mogą po niej jeździć, samochody o nacisku 11,5 tony na oś.

Poprawa bezpieczeństwa na drodze krajowej 91

Poza poprawą parametrów technicznych jezdni, znacząco podniósł się również poziom bezpieczeństwa. Na obu wlotach do miasta, zarówno od strony Łodzi jak i Gdańska, pojawiły się ronda porządkujące i spowalniające ruch.

- Skorygowana została geometria niemal wszystkich skrzyżowań. Zbudowano trzy nowoczesne akomodacyjne sygnalizacje świetlne (do czasu remontu, w mieście funkcjonowały dwie przestarzałe) - wylicza Maciej Zalewski, główny specjalista ds. komunikacji w łódzkiej GDDKiA.

Na przebudowanym odcinku jezdni pojawiły się także lewoskręty na skrzyżowaniach, a na części przejść dla pieszych azyle podnoszące komfort przechodniów.   

Wygodniej, ciszej i bardziej ekologicznie

Zmiany objęły nie tylko jezdnię. W ramach remontu powstały dwie zatoki autobusowe z nowymi peronami, a wzdłuż jezdni pojawiło się 4,7 km nowych, wygodnych chodników, dostosowanych dla osób z niepełnosprawnościami.

- Zbudowano też ponad pół kilometra ciągu pieszo-rowerowego i półtora kilometra drogi dla rowerów. Na całym przebudowanym odcinku DK91 stanęło także niemal 60 nowych, energooszczędnych LED-owych lamp oświetleniowych. Nie tylko zużywają one mniej energii elektrycznej, ale także znacznie skuteczniej oświetlają drogę i jej sąsiedztwo, co znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa. W pobliżu szkoły zainstalowano również ekrany akustyczne - informuje Maciej Zalewski.  

Historia i współczesność

Droga krajowa nr 91, prowadząca przez centrum Łęczycy, przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie cennych zabytków. Są to m.in. zamek Kazimierza Wielkiego, od którego dzieli ją zaledwie wąski chodnik, oraz więzienie w dawnych budynkach klasztornych.

Prowadzenie prac wymagało od wykonawcy dużej ostrożności, ale będzie miało niebagatelny wpływ na ochronę tych zabytkowych obiektów w przyszłości (np. przed szkodliwymi wstrząsami). Koszt przebudowy trasy to ok. 39,3 mln zł. 

info. GDDKiA Łódź

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy