Na co zostaną wydane te środki?
Jak informuje ŁUW, środki te trafią do jednostek samorządu terytorialnego. Wojewoda łódzki Dorota Ryl określiła zadania priorytetowe, dla których dofinansowanie samorządów będzie największe.
- Do podziału między samorządy skierowane są środki przewidziane w ustawie na finansowanie zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej i określonych w Programie Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026, który Rada Ministrów zatwierdziła 27 maja 2025 r – podaje urząd.
Zgodnie z zapisami ustawy, środki dla jednostek samorządu terytorialnego przeznaczone będą na finansowanie zadań zleconych z zakresu administracji rządowej (pięć zadań) – 100 proc. dofinansowania, oraz na dofinansowanie zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego – możliwe dofinansowanie nawet do 100 proc.
- Sto procent rządowego dofinansowania otrzyma gromadzenie zasobów magazynowych w mobilnych kontenerach lub przyczepach pozwalających na przekierowanie w sposób kompleksowy w rejon zagrożenia – informuje ŁUW.
Dziewięćdziesiąt procent dofinansowania otrzymają m.in. następujące zadania:
- wyposażenie miejsc doraźnego schronienia w placówkach oświatowych, placówkach medycznych, obiektach użyteczności publicznej,
- edukacja i szkolenie,
- doposażanie w syreny cyfrowe, aby zapewnić maksymalny zasięg słyszalności sygnałów alarmowych obszarów zamieszkałych.
- W najbliższym czasie samorządy będą przygotowywały szczegółowe wnioski o udzielenie dotacji, po ich zaakceptowaniu zostaną podpisane umowy. Realizacja zadań nastąpić musi do końca tego roku – powiedziała wojewoda łódzki Dorota Ryl.
W kwocie dla województwa na zadania ochrony ludności znajdują się również środki dla innych poza samorządami jednostek (np. PSP), ale te nie zostały jeszcze przydzielone.
Wstępny przydział środków dla samorządu opiera się na liczbie mieszkańców, priorytetem są środki dla szczebla gminnego. Dotację otrzyma każdy samorząd, najmniejsze gminy mają zaplanowane ok. 150 tys. zł, duże miasta po kilka milionów zł.
Środki będzie można przeznaczać na realizację zadań w następujących obszarach:
- Obiekty zbiorowej ochrony – w tym roku głównie remont starych obiektów,
- Zabezpieczenie logistyczne i zapewnienie ciągłości dostaw,
- Edukacja, szkolenia,
- Utrzymanie i rozwój podmiotów ochrony ludności i organizacji pozarządowych, w tym krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, Państwowego Ratownictwa Medycznego i jednostek ochrony przeciwpożarowej,
- Łączność oraz alarmowanie, ostrzeganie i powiadamianie.
Komentarze (0)