reklama
reklama

Ekipa Polsatu w Łęczycy. Planują wielkie poszukiwania w woj. łódzkim

Opublikowano:
Autor:

Ekipa Polsatu w Łęczycy. Planują wielkie poszukiwania w woj. łódzkim - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁęczycaŁęczycę odwiedzili twórcy popularnego programu telewizyjnego. Odbyli rozmowy z władzami, których tematem były badania i poszukiwania.
reklama

Rozmowy władz z poszukiwaczami

Urząd Miejski w Łęczycy informuje, że w ubiegłym tygodniu na zaproszenie burmistrza miasto odwiedzili historycy oraz redaktorzy programu „Poszukiwacze Historii” emitowanego na antenie Polsat. 

- Naszym celem jest namacalne dotknięcie historii. Badamy, poszukujemy, przekopujemy. Robimy wszystko, aby wydobyć na światło dzienne relikty przeszłości, wykopać z ziemi kolejne, zapomniane skarby. Wspierają nas fachowcy, ponieważ w ekipie są doświadczeni płetwonurkowie, historycy oraz stowarzyszenia poszukiwaczy – mówią twórcy programu „Poszukiwacze Historii”.

reklama

Od lat przybliżają historie z czasów I i II wojny światowej, ale w programie nie zabrakło też odkryć z wojen napoleońskich, wojny siedmioletniej, kultury wielbarskiej czy wojen szwedzkich. 

Ekipa bada pola bitwy, schrony, koryta rzek, stare dwory i opuszczone wsie. Ich wyprawy nieraz pozwalały spojrzeć na wydarzenia z przeszłości z zupełnie innej perspektywy.

Przedstawiciele „Poszukiwaczy Historii” rozmawiali z burmistrzem o potencjale historycznym Łęczycy oraz o popularyzacji tego tematu, zwłaszcza w kontekście Bitwy nad Bzurą.

Olaf Popkiewicz jest bronioznawcą, biegłym z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej i archeologiem specjalizującym się w archeologii podwodnej i polach bitewnych. Sebastian „Buka” Witkowski z kolei to m.in. biegły sądowy z dziedziny umundurowania i oporządzenia Wojska Polskiego.

reklama

O szczegółach spotkania opowiada Burmistrz Paweł Kulesza.

- Kontynuujemy temat Bitwy nad Bzurą, ponieważ ten nie jest odpowiednio wykorzystywany w przestrzeni publicznej, co uważam za błąd. Jak wiemy z historii, największa bitwa kampanii wrześniowej miała swoje początki pod Łęczycą i w Łęczycy - mówi burmistrz.

- Chcemy nadać temu wydarzeniu odpowiedni rozgłos, a panowie są świetnymi popularyzatorami historii i posiadają ogromną wiedzę. Były to początkowe rozmowy, ale uchylając rąbka tajemnicy mogę powiedzieć, że nie dotyczyły one tylko i wyłącznie badań, ale organizacji specjalnych wydarzeń, w tym ściągnięcia grup rekonstrukcyjnych, oraz warsztatów dla dzieci – dodaje Paweł Kulesza.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo