reklama
reklama

Jury było zachwycone. Koło Gospodyń Wiejskich z naszego powiatu najlepsze w Polsce! [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jury było zachwycone. Koło Gospodyń Wiejskich z naszego powiatu najlepsze w Polsce! [FOTO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
2
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁęczycaPrawie 300 zgłoszonych Kół Gospodyń Wiejskich z całej Polski, 10 grantów w wysokości po 10 tysięcy złotych oraz 79 lokalnych producentów. A wśród zwycięzców KGW z powiatu łęczyckiego. Tak w skrócie można podsumować drugą edycję konkursu grantowego organizowanego w ramach programu “Smakujemy Lokalnie” przez Carrefour Polska pod patronatem Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. 
reklama

W tegorocznej edycji konkursu, jury nagrodziło KGW z osiem województw. Finałowe danie reprezentujące łódzkie to gicz na kapuście z szagówkami stworzona na bazie lokalnych składników pochodzących od okolicznych przetwórców czy rolników. Zgłaszające je Koło w Chorkach (powiat łęczycki, gmina Grabów) zrzesza ponad 30 członkiń z trzech pokoleń – zarówno dwudziesto-, jak i osiemdziesięciolatki znajdą tu dla siebie przestrzeń.

- Polska tradycja kulinarna jest niezwykle bogata, co odzwierciedlały tegoroczne zgłoszenia. Różnorodność dań, ich historia i sposób prezentacji przez Koła były naprawdę imponujące. To, co dla mnie było najważniejsze przy ocenie to możliwość dotarcia z tym daniem do szerokiego grona odbiorców w Polsce, i nie tylko. Tradycja kulinarna regionów jest tak wspaniała, że powinniśmy się nią chwalić!” – informuje ekspert kulinarny Łukasz Konik, przewodniczący jury.

reklama

Jury konkursowe oceniało nie tylko warstwę kulinarną i estetyczną dań, ale również zaangażowanie w działania na rzecz lokalnej społeczności. Koła Gospodyń Wiejskich, jako nieodłączny element krajobrazu polskiej wsi, od zawsze integrowały okoliczne środowiska. Tak jest również teraz, co można było zaobserwować w licznych aktywnościach zgłoszonych KGW na rzecz promowania lokalnej kultury, kształtowania nawyków żywieniowych czy łączenia pokoleń.

- Obok kunsztu przygotowywania dań regionalnych, Koła Gospodyń Wiejskich mogą poszczycić się licznymi aktywnościami integrującymi lokalną społeczność wokół kultury i dziedzictwa wsi. Warto wspomnień, że w kultywowaniu tradycji kulinarnej ważna jest także rola lokalnych producentów, których produkty są wysokiej jakości, a rodzaj ich wytwarzania jest ściśle związany z miejscem i tradycyjnym sposobem produkcji. Dzięki takim inicjatywom wzmacniane są więzi lokalnych społeczności, poczucie przynależności do regionu i dumy z dziedzictwa swojej „Małej Ojczyzny” – uzupełnia Elżbieta Osińska-Kassa, Pełnomocnik Dyrektora w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi.

reklama

Nowością tegorocznej edycji były wspólne zgłoszenia Kół Gospodyń Wiejskich z lokalnymi producentami, którzy w ramach programu mają możliwość bezpośredniej sprzedaży w sklepach Carrefour. Obecnie na półkach tej sieci klienci znajdą już blisko 350 małych i średnich przedsiębiorców oferujących tradycyjną i regionalną żywność. 

- Już od ponad dwóch lat oferujemy specjalne warunki współpracy dla małych lokalnych rolników i producentów żywności. Bazujemy na modelu fairtrade, prostej umowie i rozliczeniach oraz bezpośrednich dostawach z gwarancją odbioru. Dzięki takiemu podejściu, co dziesiąty partner handlowy Carrefour w Polsce to lokalny dostawca. W sumie na półkach ponad 200 sklepów w Polsce oferujemy ponad 5,5 tysiąca lokalnych wyrobów” – podsumowuje Piotr Lubiewa-Wieleżyński, dyrektor działu rozwoju formatów i konceptów handlowych w Carrefour Polska.

reklama

„Smakujemy Lokalnie” to program Carrefour Polska, którego celem jest promocja polskiej tradycji kulinarnej oraz aktywizacja kobiet z obszarów wiejskich. Marka od lat wspiera polskie rolnictwo i przetwórstwo, budując relacje pomiędzy konsumentami, a dostawcami pochodzącymi z najbliższej okolicy danego sklepu. Zachęca Polaków do sięgania po smaczne produkty charakterystyczne dla polskiej kuchni, z kolei małym i średnim firmom przetwórczym oferuje wiele możliwości sprzedaży bezpośredniej w swoich sklepach.

Zwycięskie Koła Gospodyń Wiejskich:

Wyględne Dziewczyny Plus  -  Sójka mazowiecka z Wyględ  -  mazowieckie
Koło Gospodyń Wiejskich Dębnowolanki w Dębnowoli - Dzik w ziołach po Dębnowolsku - mazowieckie
KGW Magnolia w Pokaniewie - Marcinek -  podlaskie
Koło Gospodyń We Włostowie - Burocorz  - świętokrzyskie
Koło Gospodyń Wiejskich "Grabanowskie Pokolenia na Obcasach" -  Pierogi z gęsiną i suszonymi śliwkami podane na chmurze musu rabarbarowego -  lubelskie
Koło Gospodyń Wiejskich w Łosińcu -   Polewka z białym serem oraz pyrami  -  wielkopolskie
Koło Gospodyń Wiejskich w Ruskowie Ruskowianki  -  Nadbużański Zawijaniec (pierekaczewnik)   - mazowieckie 
Koło Gospodyń Wiejskich w Chorkach  -  Gicz na kapuście z szagówkami  -  łódzkie 
Koło Gospodyń Wiejskich Sielanka w Spytkowie  -  Mazurski sękacz  -  warmińsko-mazurskie
Koło Gospodyń Wiejskich Ostrowo  -   Konfitura z truskawek kaszubskich  -  pomorskie 

Wyróżnienia:

ALLE BABKI    Pazibroda    świętokrzyskie
Koło Gospodyń Wiejskich w Moszczance  -  Zupa krem z pokrzywy z pieckami raszkowskimi  -  wielkopolskie
KGW Cisowianki w Cisach  -  Kura na czarno z fuśką i pieczony buraczek z kozim serek  -  pomorskie
Koło Gospodyń Wiejskich Mierzeniec   - Wyluzowana kaczka w buraczkach  -  mazowieckie
Koło Gospodyń Wiejskich w Cieślinie Cieślinianki  -  Gołąbki w sosie żurkowym -   kujawsko-pomorskie
Koło Gospodyń Wiejskich w Ołowniku  -  Buderski lin w śmietanie -   warmińsko-mazurskie
Koło Gospodyń Wiejskich w Hajdukach Nyskich  -  Dzikie Hajduckie Wariacje  -  opolskie
Koło Gospodyń Wiejskich w Niesłabinie -   Królas duszony w bulionie warzywnym  -  wielkopolskie
Koło Gospodyń Wiejskich w Nasiłowie -   Zawijoki janowickie  -  lubelskie
"Gosposie Mszana Górna"   - Baranina po zagórzańsku -   małopolskie

Info: nadesłane, samkuemylokalnie.pl

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama