Reklama

Łódzkie na plus

Opublikowano: pon, 25 kwi 2022 18:46
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łęczyca Wspaniałe wieści dotarły do nas z Warszawy. Wszystkie projekty złożone przez samorząd województwa łódzkiego do programu Kolej PLUS uzyskały dofinansowanie i zostaną zrealizowane. Zarząd rozdzielił też pieniądze na zieloną energię.

Dzięki rządowemu programowi inwestycje w kolej w Łódzkiem przekroczą 1 mld 250 mln zł. Przypomnijmy, że chodzi o trzy projekty:

- modernizację i elektryfikację linii kolejowej z Piotrkowa Trybunalskiego do Bełchatowa, a także wydłużenie linii do Bogumiłowa (tutaj wchodzi też w grę budowa torów na odcinku ponad 7 km);

- budowę linii łączącej Wieluń z byłą magistralą węglową, czyli trasą kolejową ze Śląska na Pomorze;

- przygotowanie dokumentacji budowlanej linii z Tomaszowa do Skarżyska Kamiennej (w tym przypadku Łódzkie jest partnerem województwa świętokrzyskiego).

Łódzkie projekty przeszły wszystkie etapy kwalifikacji i do 2028 roku powinny być zrealizowane. Dofinansowanie z budżetu państwa wyniesie 85 procent kosztów. Pozostała kwota to wkład marszałka i pozostałych uczestników konsorcjum, które wraz z województwem stworzyły lokalne samorządy.

- To historyczny moment. Od chwili, gdy pojawił się program Kolej Plus i możliwość skorzystania ze środków, które gwarantował, natychmiast przystąpiłem do budowania pomysłów pozwalających zagospodarować te środki w naszym regionie - powiedział marszałek Grzegorz Schreiber. - Nasze projekty zostały tak skalibrowane, by oprócz walki z wykluczeniem komunikacyjnym, wygenerowały nowe miejsca pracy - dodał.

95 mln zł na OZE w Łódzkiem

Łódzkie inwestuje też w zieloną energię unijne pieniądze. Dzięki nim przy domach mieszkańców województwa łódzkiego powstaną wkrótce tysiące instalacji fotowoltaicznych, setki pomp ciepła, kotłów na biomasę i kolektorów słonecznych.

Zarząd Województwa Łódzkiego kilkakrotnie zwiększył kwotę przeznaczoną na konkurs unijny przewidujący dofinansowanie takich inwestycji. W ten sposób wsparcie otrzyma 26 projektów, a rozdysponowana kwota to 95 mln zł.

O pieniądze wnioskowały samorządy, ale bezpośrednimi odbiorcami będą w większości sami mieszkańcy. Największy, wspólny projekt złożyły gminy Żarnów i Paradyż. Planują one inwestycje warte prawie 18 mln zł, a dofinansowanie unijne dla nich wyniesie 14 mln zł. Za te pieniądze na terenie obu gmin powstaną 833 mikroinstalacje OZE, w tym instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła.

- Inwestycje w odnawialne źródła energii to nie tylko dbałość o środowisko, ale również uniezależnianie się od gazu czy węgla w Łódzkiem. W obecnej sytuacji ma to ogromne znaczenie, dlatego chętnie zwiększyliśmy alokację na ten konkurs – mówi marszałek Grzegorz Schreiber.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE