reklama
reklama

Miliony na mieszkania w okolicach Kutna i Łęczycy. Dla kogo będą wybudowane? [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Miliony na mieszkania w okolicach Kutna i Łęczycy. Dla kogo będą wybudowane? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
42
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁęczycaW Łaniętach podpisano akt notarialny na mocy którego powstała Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Krajowego Zasobu Nieruchomości Ziemi Kutnowskiej. Zrzesza ona kilka gmin z powiatów kutnowskiego i łęczyckiego.
reklama

Podpisano dokumenty. W tych gminach powstaną nowe mieszkania

Siedzibą spółki będą Łanięta. Władze tej gminy były inicjatorem podjęcia takiej inicjatywy. Głównym celem działalności spółki będzie budowa mieszkań i ich eksploatacja na zasadach najmu zgodnie z przepisami ustawy o SIM, w tym w szczególności budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. 

W skład SIM KZN Ziemi Kutnowskiej wchodzą gminy Bedlno, Daszyna, Grabów, Krośniewice, Krzyżanów, Nowe Ostrowy, Oporów, Strzelce, Łanięta i Żychlin.

reklama

Każda z gmin w spółce otrzymała trzy miliony złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Przy okazji wczorajszego podpisania aktu notarialnego wręczono także symboliczne czeki na tę właśnie kwotę.

Jak mówił prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban to czwarta Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa na terenie województwa łódzkiego. W skali kraju SIM jest kilkadziesiąt, zrzeszają kilkaset gmin.

Jak dodawał w pierwszym etapie w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Krajowego Zasobu Nieruchomości Ziemi Kutnowskiej planowane jest utworzenie około 600 mieszkań w 10 gminach, które wchodzą w jej skład.

- Oczywiście to nie wyczerpuje całości. Jestem więcej niż pewien, że kolejne inicjatywy mieszkaniowe zostaną podjęte w trakcie okresu istnienia spółki, a będzie istnieć bardzo długo. Chociażby okres kredytowania to 30 lat. Przeważnie przystępują do nas gminy mniejsze i średnie, które wcześniej nie mogły liczyć na wsparcie ze strony państwa, bo TBS-y musiały być tworzone tylko i wyłącznie w oparciu o gminy. Tutaj mamy to wsparcie rządowe. Dzięki temu te małe i średnie gminy wcześniej wykluczone z programu budownictwa społecznego dzisiaj mogą do niego przystępować w miarę bezpieczny sposób, niejako z marszu, bez konieczności zabezpieczania jakiś środków budżetowych. Wystarczy podjąć odpowiednią decyzję no i oczywiście trzeba mieć grunt, bo bez gruntu niczego nie wybudujemy – wyjaśniał Arkadiusz Urban.

reklama

Przykładowo – gmina Żychlin poinformowała wczoraj, że planuje budowę 48 nowych mieszkań na uzbrojonym w media terenie przy ulicy Łąkowej.

Dla kogo są te mieszkania?

Jak dodawał A. Urban pierwsze prace budowlane w ramach spółki gmin powiatów kutnowskiego i łęczyckiego to perspektywa najbliższego roku, lub dwóch.

- Myślę, że SIM KZN Ziemi Kutnowskiej szybko dołączy do grona "wbijających łopaty". Wcześniej czeka nas etap koncepcji, projektów architektonicznych, uzyskiwania pozwoleń. Zwłaszcza pozwoleń na budowę – mówił prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

reklama

Jak czytamy na stronie Krajowego Zasobu Nieruchomości mieszkania SIM są dla:

  • Dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. „zdolność czynszową”;
  • Dla osób, których dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny;
  • Dla osób, które nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości;
  • Pierwszeństwo najmu będą miały osoby wychowujące przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko, o którym mowa w art. 7 ust. 1a ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1116);
  • Pierwszeństwo najmu będą miały osoby starsze w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o osobach starszych (Dz. U. poz. 1705) – tj. osoby, które ukończyły 60. rok życia.
czytaj także: Świetna akcja kutnowskiej weterynarz. Wspólnie z innymi pomaga bezdomnym zwierzętom

reklama

Korzyści z bycia najemcą SIM:

  • możliwość zamieszkania w SIM bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu; umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30% kosztów budowy lokalu mieszkalnego;
  • nawet o połowę niższe stawki czynszu niż na rynku komercyjnym; 
  • dla najemców będących jednocześnie partycypantami, możliwość rozliczenia partycypacji w czynszu (tzw. „wakacje czynszowe”, dzięki którym najemca przez czas określony w umowie, a w przypadku emerytów – bezterminowo, będzie płacił nawet 20% niższy czynsz);
  • możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat).
 

Atrakcyjny model finansowania, dzięki któremu stawki czynszu w mieszkaniach SIM są niższe niż na rynku komercyjnym (do 5% wartości odtworzeniowej lokalu mieszkalnego), dzięki:

  • preferencyjnemu kredytowi udzielanemu SIM przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) do wysokości 80% kosztów przedsięwzięcia (odsetki od tych kredytów wykupuje Skarb Państwa, dzięki temu BGK może zaoferować niższe oprocentowanie);
  • partycypacji (wkładowi) najemców – maksymalnie 30%;
 

Ponadto, aby ułatwić gminom zakładanie SIM-ów i udział w realizacji społecznych mieszkań czynszowych:

  • rząd proponuje wsparcie finansowe ze specjalnie powołanego Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa dla wszystkich gmin. Na utworzenie nowego SIM lub objęcie udziałów w istniejącym SIM/TBS gmina może pozyskać odpowiednio 3 mln zł lub 10% wartości nowej inwestycji mieszkaniowej SIM/TBS. Wnioski o wsparcie z RFRM można składać do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN);
  • grant ze środków Funduszu Dopłat do 35% kosztów przedsięwzięcia dla gminy która partycypuje w realizacji mieszkań przez SIM;
  • wprowadzenie możliwości tworzenia przez KZN we współpracy z gminami SIM i przystępowania do istniejących TBS, poprzez obejmowanie w imieniu Skarbu Państwa udziałów w zamian za wnoszone do tych spółek grunty, na których budowane są mieszkania.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama