Reklama

Reklama

Musicie odwiedzić to miejsce! Grodzisko w Tumie wyjątkową atrakcją naszego regionu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łęczyca Dziś częściowo zrekonstruowane grodzisko w Tumie otworzy swoją bramę dla turystów i zwiedzających. To okazja, by cofnąć się do czasów pierwszych Piastów. Wówczas Tum okresowo był nawet stolicą Królestwa Polskiego. Przed nami także duża impreza z gwiazdą wieczoru - znaną polską piosenkarką Cleo.

Reklama

Częściowo zrekonstruowane grodzisko znajduje się tuż obok kolegiaty w Tumie i Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej w Kwiatówku, do której z grodziska prowadzi specjalnie utworzona kładka dla zwiedzających. Z grodziska świetnie widać pobliski Zamek w Łęczycy. To sprawia, że po zrekonstruowaniu grodziska ta okolica sporo zyskała pod względem turystycznym.

Dziś grodzisko zwiedzali Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego oraz partnerzy projektu: Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Janusz Mielczarek, starosta łęczycki. Do odwiedzenia tego miejsca zaproszono także dziennikarzy.

Sam Projekt „Tum – perła romańskiego szlaku ziemi łęczyckiej” był realizowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi i Powiat Łęczycki. Całkowita wartość projektu to prawie 12 milionów złotych. Dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego z funduszy unijnych wyniosło ponad 7,3 miliona złotych.

Częściowa rekonstrukcja grodziska obejmowała m.in. budowę wałów z budynkiem bramy, przedpola z pomostem i fosą i zabudowę wnętrza grodziska. 

Turyści oprócz wspomnianych elementów mogą z bliska obejrzeć wieżę, studnię, czy wieżę wartowniczo-widokową. 

W grodzisku znalazł się monitoring, a teren został zagospodarowany, przygotowano szlak turystyczny wokół grodziska. 

Oprócz tego w ramach projektu wyremontowano drogę powiatową 2511E, oraz zbudowano dwa parkingi. Przy pierwszym obok archikolegiaty w Tumie stanęła wiata przystankowa. Drugi z parkingów znajduje się obok skansenu w Kiwatówki i podczas jego budowy powstały oświetlenie, przejście dla pieszych i chodniki.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego podkreśla, że przeprowadzona inwestycja zwiększy atrakcyjność turystyczną tej części naszego regionu.

Wkrótce więcej szczegółów, komentarze i wideo z grodziska w Tumie.

Dodajmy, że dziś w Tumie z okazji otwarcia grodziska odbędzie się duża impreza, która wystartuje o godzinie 16 - Piknik Województwa Łódzkiego "Historia z Funduszami Europejskimi". Organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji, takich jak:

  • Zabawy i atrakcje dla dzieci
  • Punkt beneficjenta i informacji o Funduszach Europejskich
  • Występ Zespołów Lokalnych
  • Poczęstunek od Kół Gospodyń Wiejski
  • Pokazy walk rycerskich
  • Średniowieczna wioska
  • Koncert Cleo
CZYTAJ TAKŻE: Plaża, skatepark, park atrakcji i nie tylko. Kutno szuka wykonawcy dużej inwestycji na terenach nad Ochnią

Samo grodzisko w Tumie pamięta czasy pierwszych Piastów, wówczas to miejsce okresowo było nawet stolicą Polski. 

- Podobno w pobliskiej kolegiacie odbył się pierwszy polski sejm zwołany przez Kazimierza Sprawiedliwego, co na swoim obrazie „Sejm w Łęczycy” miał upamiętnić Jan Matejko. Nie ma wątpliwości, że grodzisko w Tumie pełniło ważną rolę, nie tylko goszcząc królów, ale pełniąc funkcję administracyjną. Znajdowała się tu siedziba książęca i kasztelańska – czytamy na stronie polskazachwyca.pl.

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy