reklama
reklama

Po 30 latach wraca wyjątkowe święto. "To wydarzenie bez precedensu w naszym regionie" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁęczycaPo 30 latach przerwy do Łęczycy wróciły uroczystości z okazji Święta Górnika. W ich ramach odbyło się wiele wydarzeń. Relacjonują je miejskie władze informując, że do sukcesu wydarzenia przyczynili się również mieszkańcy Królewskiego Miasta.
reklama

Górniczy marsz w Łęczycy ostatni raz hucznie zabrzmiał wraz z ostatnimi latami funkcjonowania łęczyckiej kopalni rudy żelaza, czyli ponad trzy dekady temu. W 1989 roku miała miejsce ostatnia Barbórka i babski comber, a w 1992 zamknięto kopalnię.

- Reaktywacja uroczystych obchodów Święta Górnika to wydarzenie bez precedensu w naszym regionie, któremu przyświeca cel oddania hołdu ludziom realnie tworzącym historię Łęczycy. Wszystko za sprawą szeregu interesujących wydarzeń organizowanych w naszym mieście mających na celu przywrócenie wspomnień oraz edukację młodszych pokoleń o Łęczyckich Zakładach Górniczych, które przez blisko 40 lat wpływały na rozwój miasta – informuje Urząd Miejski w Łęczycy.

reklama

W weekend w Łęczycy odbywały się uroczystości barbórkowe. Po Mszy Świętej w intencji byłych pracowników ŁZG i ich rodzin, goście udali się do Domu Kultury, gdzie miało miejsce wspaniałe spotkanie wspomnieniowe. 

- O kopalni rudy żelaza, rozkwicie miasta w czasach funkcjonowania Łęczyckich Zakładów Górniczych opowiadali Pani Teresa Woźniak oraz Pan Jan Chucki. Na zakończenie tej części obchodów zagrał zespół „Łęczanie”, którego powstanie również związane jest z ŁZG.Następnie, uroczystej Barbórce towarzyszyło otwarcie wyjątkowej wystawy w podziemiach łęczyckiego ratusza – relacjonuje Miasto Łęczyca.

Podkreślono, że do organizacji wystawy przyczynili się mieszkańcy, którzy na tę okazję udostępnili ze swoich prywatnych archiwów zasoby dokumentujące prawie 40 lat funkcjonowania Łęczyckich Zakładów Górniczych.

reklama

Zwieńczeniem uroczystości była biesiada górnicza, na której ponownie zabrzmiały górnicze przyśpiewki, a byli pracownicy kopalni dzielili się bezcennymi wspomnieniami i anegdotami.

Każdy z uczestników otrzymał książkę „Łęczyckie Zakłady Górnicze 1955-1992” oraz pamiątkowe pocztówki.

W ramach wydarzenia odbył się również koncert Górniczej Orkiestry Dętej „Solanie” z Kłodawy. Koncert miał miejsce w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy i zgromadził niemałą publiczność.

reklama

Górnicza Orkiestra Dęta “Solanie” swoją działalność datuje od 1960 r., tj. od chwili powstania Kłodawskiej Zakładowej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Kłodawa”. Orkiestra w okresie swojej długoletniej działalności krzewi kulturę muzyczną poprzez koncerty, uczestnictwo w konkursach i przeglądach orkiestr dętych organizowanych na terenie całego kraju, jak również za granicą.

Podczas koncertu w Łęczycy „Solanie” wykonali utwory ściśle związane z tematyką górniczą oraz utwory muzyki rozrywkowej.

info: Urząd Miejski w Łęczycy

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama