reklama
reklama

Ryzykują i kąpią się w popularnym miejscu. Urzędnicy mówią, czym może się to skończyć

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UM Łęczyca

Ryzykują i kąpią się w popularnym miejscu. Urzędnicy mówią, czym może się to skończyć - Zdjęcie główne

Władze Łęczycy apelują, by nie kąpać się w miejscowym zalewie | foto UM Łęczyca

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁęczycaWładze Łęczycy apelują do mieszkańców i osób przyjezdnych o to, by nie ochładzać się w miejscowym zbiorniku wodnym. Mandat to nie jedyne konsekwencje, które mogą nas za to spotkać.
reklama

Kąpią się w zalewie

Chodzi o zalew w Łęczycy. Tamtejszy ratusz przypomina, że w tym miejscu obowiązuje zakaz kąpieli.

- Mimo to mieszkańcy – zwłaszcza w czasie ciepłych temperatur – lubią ochłodzić się w łęczyckim zbiorniku wodnym. Nieprzestrzeganie zakazu kąpieli to nie tylko ryzyko otrzymania mandatu. To także narażenie własnego zdrowia, a nawet życia, ponieważ zakaz kąpieli nad Zalewem obowiązuje nieprzypadkowo – podkreśla Urząd Miejski w Łęczycy.

reklama

Jak zauważa magistrat, zalew jest kuszącym miejscem do kąpieli, ze względu na fakt, że jest tak naprawdę jedynym zbiornikiem wodnym w pobliżu. Obowiązuje jednak zakaz kąpieli w nim ze względu na zły stan wody.

W zbiorniku umieszczone są znaki zakazujące kąpieli. Co więcej, z racji tego, że Zalew nie jest kąpieliskiem, oznacza, że w na miejscu nie ma ratownika, który mógłby w przypadku nieszczęścia w porę zainterweniować.

- Mandat za pływanie w miejscu zabronionym zawarty jest w Kodeksie Wykroczeń (art. 55), który mówi, że: „Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.” Intencja ustawodawcy w tym zakresie była jasna – ryzyko otrzymania mandatu ma odstraszyć amatorów pływania w zbiornikach, w których obowiązuje zakaz – dodaje UM Łęczyca.

reklama

Kajaki i rowery wodne do dyspozycji mieszkańców

Urzędnicy dodają, że kara finansowa to nie jedyna nieprzyjemność, jaka może nas spotkać w przypadku kąpieli w miejscu do tego niewskazanym. 

Latem, a zwłaszcza w sierpniu, wiele kąpielisk w Polsce jest zamykanych ze względu na występujące w wodzie paciorkowce kałowe, sinice lub bakterie coli.

UM przypomina, że kontakt z wodą skażoną może spowodować nie tylko zmiany zewnętrzne w postaci wysypki. Przypadkowe jej spożycie może doprowadzić do silnego zatrucia organizmu, co w konsekwencji prowadzi do wymiotów lub biegunki.

reklama

- Zakaz kąpieli to jedno, a kajaki/rowerki to drugie. Tę drugą czynność można uprawiać nad naszym Zalewem, a sprzęt wodny dostępny w okresie letnim. Z kajaków i rowerków wodnych można korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00 – 19:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 12:00 – 20:00 – mówią pracownicy urzędu.

Mieszkańcy mają do dyspozycji łącznie pięć kajaków i trzy rowery wodne, wraz z całym wyposażeniem. Ze sprzętu wodnego można korzystać bezpłatnie (jedyną koniecznością jest uiszczenie kaucji), natomiast dzieci do lat 15 muszą być pod opieką osoby dorosłej.

Mapę z kąpieliskami prowadzi Główny Inspektorat Sanitarny. Można na niej zobaczyć zarówno czynne kąpieliska, jak i te, które są zamknięte – TUTAJ.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama