reklama
reklama

Strażacy walczą z pożarami traw. "Najczęstszą przyczyną ich powstania jest człowiek" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łęczyca Powoli rozpczyna się ten okres w roku, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Wczoraj do takiego pożaru doszło w powiecie łęczyckim. Na szczęście strażacy szybko zażegnali niebezpieczeństwo.
reklama

Pożar trawy w Łęczycy. W akcji dwa zastępy straży pożarnej

15 marca o godzinie 10:18 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy wpłynęło zgłoszenie o pożarze trawy na nieużytkach przy ul. gen. Franciszka Altera w Łęczycy. 

- Przedwiośnie i wiosna to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, a spowodowane jest to wypalaniem pozostałości roślinnych. Najczęstszą przyczyną ich powstania jest człowiek - informuje asp. Grzegorz Sobiński, oficer prasowy KP PSP w Łęczycy.

Bardzo często tego typu pożary stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Tym razem sytuację udało się jednak szybko opanować.

- Działania straży pożarnej polegały na podaniu jednego prądu wody na palącą się trawę oraz sprawdzeniu terenu działań- osób poszkodowanych nie stwierdzono - relacjonuje oficer prasowy KP PSP w Łęczycy. 

W interwencji trwającej 30 minut udział brały 2 zastępy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy, łącznie 9 strażaków.

Strażacy apelują: "Nie wypalaj traw!"

- Przypominamy, iż wypalanie traw i pozostałości roślinnych w świetle przepisów  prawa jest czynnością niedozwoloną - apelują strażacy. 

Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. 

Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Pożar w środowisku przyrodniczym niszczy bezpowrotnie habitaty. Giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół.

Ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw na łąkach i nieużytkach rolnych, jest ogromne. Niestety, za ponad 94 proc. przyczyn powstania takich pożarów odpowiedzialny jest człowiek

Info: KP PSP Łęczyca/KP PSP Kutno

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama