Reklama

Reklama

Szykują się ogromne podwyżki emerytur. Seniorzy mogą zyskać nawet kilka tysięcy złotych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/pixabay

Szykują się ogromne podwyżki emerytur. Seniorzy mogą zyskać nawet kilka tysięcy złotych  - Zdjęcie główne

Szykują się ogromne podwyżki emerytur w 2022 roku | foto poglądowe/pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łęczyca Jak donoszą ogólnopolskie media, w 2022 roku emeryci mogą liczyć na rekordowe podwyżki świadczeń. Część z nich zyska w skali roku nawet 5 tys. zł więcej niż aktualnie. Możliwe, że tak dużych wzrostów rent i emerytur jeszcze nie było.

Reklama

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku 

Największa zmiana w emeryturach związana jest z Polskim Ładem i zapowiadaną, podwyższoną do 30 tys. zł kwotą wolną od podatku. To założenie ma wejść w życie już w styczniu 2022 roku.

- W efekcie większość emerytów nie zapłaci wcale podatku, a ZUS zacznie im wypłacać wyższe świadczenie - nawet o 190 zł więcej miesięcznie – podaje „Super Express”.

„Super Express” zwraca jednak uwagę, że nieco stracą na tym bogatsi emeryci, bo ich dotknie wyższa składka zdrowotna. 

Rekordowa waloryzacja

Ze względu na wysoką inflację, rekordowo wzrośnie też waloryzacja świadczeń. Jak zapowiada RMF FM wskaźnik waloryzacji może wynieść nawet 7,7 proc. Ta podwyżka czeka seniorów w marcu.

Ile zyskają emeryci? Według minister Marleny Maląg, minimalna emerytura wzrosłaby o 100 złotych brutto, czyli z 1250 zł do 1350 zł. Z symulacji przeprowadzonej przez dziennik „Fakt" wynika, że w przypadku emerytury wysokości 2 tys. zł na rękę, po waloryzacji senior otrzymywałby dodatkowe 130 zł.

„Trzynastka” również wzrośnie

Wspomniana wyżej waloryzacja ma z kolei duże znaczenie dla wypłacanej w kwietniu, trzynastej emerytury. Prezes Instytutu Emerytalnego Antoni Kołek wytłumaczył „Super Expresowi”, ile wtedy może wynieść trzynastka.

- Przy takiej emeryturze minimalnej emeryci, otrzymujący z ZUS świadczenia niższe od 2 tys. 387 zł miesięcznie (bez podatku), dostaną trzynastkę w kwocie 1228,5 zł. Z kolei przy wyższych świadczeniach trzeba będzie odjąć nie tylko składkę zdrowotną, lecz także 17-proc. podatek. Wówczas trzynastka wyniesie 999,5 zł - powiedział prezes Antoni Kołek.

Co jeszcze się zmieni? 

„Super Express” wylicza, że większy będzie również dodatek pielęgnacyjny, mający na celu przynajmniej częściowe pokrycie kosztów wynikających z niezdolności osoby, która się o ten zasiłek ubiega. W tej chwili wynosi on 239,66 zł miesięcznie, w przyszłym roku ma wzrosnąć do 258,11 zł. 

- Za sprawą wyższej waloryzacji więcej pieniędzy popłynie w ramach dodatku kombatanckiego, który wzrośnie z 239,66 do 258,11 zł. Parę złotych skapnie także z dodatku kompensacyjnego, który obecnie wynosi 35,95 zł, a wynieść ma 38,71 zł – informuje portal money.pl. 

Czy znaczny wzrost emerytur wpłynie na poprawę stanu finansowego seniorów? O tym przekonamy się już niedługo, jednak jak wynika z opinii wielu ekonomistów oraz „sąsiedzkich rozmów”, panująca inflacja nadal będzie dawać się we znaki, a im bardziej wzrosną płace czy świadczenia, tym więcej zapłacimy w sklepie lub na stacji paliw. 

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE