reklama
reklama

Tak żyją bociany czarne w Łódzkiem. Możesz oglądać je na żywo [ZDJĘCIA/WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁęczycaBociany czarne to bardzo nieliczni mieszkańcy polskich lasów, którzy prowadzą skryty tryb życia. Przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Uniwersytetu Łódzkiego postanowili zatem nad jednym z ich gniazd w regionie zamontować kamerę, dzięki której na żywo można śledzić codzienne życie tych fascynujących zwierząt. 
reklama

Bociany Czarne Online. Możesz śledzić ich życie na żywo

Realizowany od 2016 roku projekt edukacyjny Bociany Czarne Online ma odsłonić tajemnice życia tego gatunku. Transmisja online z gniazda tych rzadkich ptaków to wspólny projekt Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. 

Dzięki nim od kilku lat możemy obserwować ten niesamowity gatunek na żywo, prosto z gniazda w jednym z lasów w województwie łódzkim (dokładna lokalizacja objęta jest tajemnicą). W tym roku transmisja ruszyła w minioną sobotę, 8 marca i zakończy się dopiero jesienią. Warto wspomnieć, że bociany z monitorowanego gniazda dorobiły się już jaj!

reklama

Twórcy projektu zapewniają, że celowo starają się ingerować w losy bocianiej rodziny w jak najmniejszym stopniu. 

- W związku z tym internauci mogą zobaczyć podczas transmisji sceny w powszechnym odczuciu uznawane za drastyczne (walki ptaków dorosłych o gniazdo, niszczenie jaj,  śmierć piskląt wskutek ataku drapieżnika, chorób lub z innych powodów). Dopuszczamy jednak możliwość chwilowej ingerencji np. w sytuacji kiedy na gnieździe znajdą się sznurki, które mogą spowodować uszkodzenie/śmierć pisklęcia. Jednak musimy mieć pewność, że nasza wizyta w gnieździe w celu usunięcia sznurków nie spowoduje porzucenia lęgu przez ptaki dorosłe, czyli w praktyce nie możemy interweniować na etapie wysiadywania jaj i małych piskląt - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi. 

reklama

Warto wspomnieć, że poza monitorowaniem gniazd, przedstawiciele RDLP wyposażają pisklęta w lokalizatory, dzięki czemu mogą śledzić ich dalsze losy. Właśnie w ten sposób w lutym br. dowiedzieliśmy się o podróży jednego z bocianów z Nadleśnictwa Kutno. Choć ptak ten rzadko zrzucał dane z trasy przelotu do Afryki, w styczniu 2023 nieoczekiwanie pokazał się w samym środku Parku Narodowego Serengeti w Tanzanii. Pisał o tym portal Kutnowskie Centrum Informacyjne.

- Od gniazda, licząc po trasie przelotu, dzieliło go wtedy 7825 km️. Nasz bocian przez kilkanaście dni przebywał na obszarach chronionych, na pograniczu Kenii i Tanzanii. Nie zapomniał zajrzeć do rezerwatu Masai Mara w Kenii, po czym wrócił do Ugandy - informował prof. Piotr Zieliński z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

reklama

Okazuje się, że głównym zagrożeniem dla bocianów czarnych jest człowiek. Zdarza się, że ptaki giną zastrzelone podczas wędrówki. Tak się dzieje np. w Libanie. Bociany i inne ptaki wędrowne giną również na przewodach sieci elektrycznej. Z dotychczasowych obserwacji osobników z lokalizatorami, którym udało się przeżyć wędrówkę jesienną, wynika, że młode bociany z naszych gniazd online zimują w Sudanie, Sudanie Południowym, Czadzie, Erytrei, Etiopii i Bułgarii.

Info: RDLP w Łodzi/własne

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Moja Łęczyca Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama