reklama
reklama

Turystyczna perełka spod Łęczycy może zostać „Cudem Polski”! Trwa głosowanie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁęczycaOficjalnie wystartował plebiscyt „Cuda Polski 2023”, który ma wyłonić najciekawsze miejsca w naszym kraju. O miano „cudu” powalczą wciąż turystycznie nieodkryte atrakcje z każdego województwa. Jednym z nominowanych miejsc jest Grodzisko w Tumie pod Łęczycą.
reklama

„Cuda Polski 2023”. Turystyczna atrakcja spod Łęczycy z nominacją!

23 czerwca wystartował wakacyjny plebiscyt „Cuda Polski 2023”, którego autorem jest miesięcznik National Geographic Traveler. Głosowanie na najpiękniejsze miejsca w Polsce odbywa się za pośrednictwem strony cudapolski.national-geographic.pl. Głosy oddawać można do 16 lipca, a laureatów tegorocznej edycji wydarzenia poznamy 24 lipca. 

Na liście nominowanych znalazły się po trzy propozycje z każdego województwa. W Łódzkiem wyróżniono Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim, Monopolis Łódź oraz Grodzisko w Tumie pod Łęczycą - tak opisywane przez organizatorów konkursu:

reklama

- Najstarszy elementem średniowiecznej Łęczycy, sięgający czasów początku państwa polskiego. Grodzisko jest zlokalizowane na niewielkim wzniesieniu, otoczone podmokłymi łąkami w dolinie rzeki Bzury. Stanowi pozostałość wczesnośredniowiecznego grodu książęcego i kasztelańskiego - czytamy. 

Grodzisko znajduje się tuż obok kolegiaty w Tumie i Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej w Kwiatówku, do której prowadzi specjalnie utworzona kładka dla zwiedzających. Z grodziska świetnie widać też pobliski Zamek w Łęczycy, co daje możliwość odbycia niezapomnianej podróży w czasie. 

Grodzisko w Tumie niegdyś pełniło bardzo ważną funkcję. Bywało, że za czasów pierwszych Piastów okresowo stawało się stolicą Królestwa Polskiego.

reklama

- Podobno w pobliskiej kolegiacie odbył się pierwszy polski sejm zwołany przez Kazimierza Sprawiedliwego, co na swoim obrazie „Sejm w Łęczycy” miał upamiętnić Jan Matejko. Nie ma wątpliwości, że grodzisko w Tumie pełniło ważną rolę, nie tylko goszcząc królów, ale pełniąc funkcję administracyjną. Znajdowała się tu siedziba książęca i kasztelańska – czytamy na stronie polskazachwyca.pl.

Historyczna wartość tego miejsca sprawiła, że poczyniono wiele starań, by grodzisko zostało częściowo odbudowane. Nie obyło się bez problemów, ale ostatecznie dzięki kooperacji kilku podmiotów inwestycję udało doprowadzić się do końca. Przeprowadzone prace obejmowały m.in. budowę wałów z budynkiem bramy, przedpola z pomostem i fosą oraz zabudowę wnętrza grodziska. Turyści oprócz wspomnianych elementów mogą z bliska obejrzeć wieżę, studnię, czy wieżę wartowniczo-widokową. 

reklama

Projekt „Tum – perła romańskiego szlaku ziemi łęczyckiej” był realizowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi i Powiat Łęczycki. Całkowita wartość inwestycji to prawie 12 milionów złotych. Dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego z funduszy unijnych wyniosło ponad 7,3 miliona złotych.

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama