Reklama

Reklama

Uwaga płatnicy! Wszedł nowy obowiązek w ZUS. Termin tylko do końca roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/PAP

Uwaga płatnicy! Wszedł nowy obowiązek w ZUS. Termin tylko do końca roku - Zdjęcie główne

Uwaga płatnicy! Wszedł nowy obowiązek w ZUS. Termin tylko do końca roku | foto poglądowe/PAP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łęczyca Od nowego roku wszyscy płatnicy składek będą mieli ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, ale także tych osób, które odprowadzają składki na dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe lub dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Muszą to zrobić także osoby, które zatrudniają „nianie” na podstawie umowy uaktywniającej.

Reklama

Dotychczas obowiązek posiadania profilu na PUE mieli jedynie płatnicy odprowadzający składki za więcej niż 5 ubezpieczonych. Od 1 stycznia 2023 roku będą musieli go mieć także Ci przedsiębiorcy, którzy opłacają składki za mniej niż 5 osób lub sami za siebie.

- Warto zauważyć, że obowiązek posiadania profilu na PUE będzie uważany za spełniony, jeżeli płatnik do swojej roli płatnika na PUE upoważni księgowego lub pracownika biura rachunkowego - tłumaczy Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Żeby aktywować indywidualne konto na PUE ZUS, należy najpierw założyć profil na PUE, a następnie potwierdzić tożsamość zakładającego profil. Można to zrobić samodzielnie, czyli założyć konto online i następnie je potwierdzić przy pomocy profilu zaufanego poprzez bankowość elektroniczną, za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, e-podpisu czy ePUAPu.

- Profil można także założyć i potwierdzić go korzystając z pomocy pracowników ZUS na salach obsługi klientów zakładu oraz podczas e-wizyty w ZUS, na którą można się umówić korzystając z naszej strony internetowej zus.pl - dodaje Monika Kiełczyńska.

Na PUE ZUS zalogowało się już ponad 10,8 mln użytkowników. Każda grupa klientów ma tam specjalną zakładkę (np. profil ubezpieczonego, świadczeniobiorcy lub płatnika), która ułatwia obsługę spraw. Szczegółowe informacje i usługi na wybranym profilu różnią się w zależności od roli, w jakiej klient kontaktuje się z zakładem.

Płatnicy składek mogą na przykład dokonać rozliczeń z ZUS przez bezpłatną, internetową aplikację e-Płatnik na PUE. Mogą też dowiedzieć się o osobach zgłoszonych przez siebie do ubezpieczeń, o elektronicznych zwolnieniach lekarskich swoich pracowników i stanie bieżących rozliczeń z zakładem. Przez PUE można też składać dokumenty zgłoszeniowe, zapytania i wnioski, np. bardzo popularny wśród płatników wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek.

- Posiadanie profilu na PUE ZUS pozwala też na zdecydowanie szybszą komunikację płatnika z instytucją niż tradycyjna forma kontaktu. Płatnicy, którzy chcą zapoznać się z funkcjonalnością PUE ZUS, mogą skorzystać z bezpłatnych  szkoleń on-line na temat PUE organizowanych przez zakład, a także dyżurów telefonicznych ekspertów ZUS. Informacje o szkoleniach i dyżurach telefonicznych dostępne są  na stronie internetowej zus.pl, w zakładce Szkolenia i Wydarzenia - informuje rzeczniczka.

Info: ZUS Łódź

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy