reklama
reklama

Owady z Australii blisko Łęczycy? Czytelnik przysłał zdjęcia [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Owady z Australii blisko Łęczycy? Czytelnik przysłał zdjęcia [FOTO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Łęczyca Owad rodem z Australii w sąsiednim Kutnie? Taką informację otrzymaliśmy kilka dni temu od jednego z naszych Czytelników. Okazało się, że mieszkaniec częściowo miał rację.
reklama

Australijskie owady w Kutnie?

- W kutnie przy ulicy Górnej pojawiła się ćma, która prawdopodobnie występuje tylko w Australii. Ma 7cm długości – napisał do nas w poniedziałek jeden z Czytelników.

Przysłał nam również zdjęcia, które możecie zobaczyć w poniższej galerii.

Sprawa wydała się interesująca, więc potrzebowaliśmy pomocy kogoś przed kim natura nie kryje żadnych tajemnic. W naszym mieście najlepszą taką osobą i świetnym ekspertem jest Jarosław Makowski z Biura Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta w Kutnie.

Okazało się, że na zdjęciach jest Zawisak powojowiec - duża ćma, której naturalnymi terenami występowania jest m.in. Polska. 

Nasz Czytelnik częściowo miał jednak rację, bo ta ćma występuje również w Australii. Oprócz tego, jak podaje portal medianauka.pl, można ją spotkać w północnej części Afryki i w Azji.

- Północny zasięg występowania to koło podbiegunowe. W Polsce spotykana na terenie całego kraju. Preferuje pola, ogrody, zadrzewienia, zarosła śródpolne, miedze. Odbywa migracje. Do nas przylatuje w maju i czerwcu, pojawia się u nas także w sierpniu i we wrześniu (pokolenie rozwijające się w Polsce) – informuje wspomniane źródło.

Ćma osiąga rozmiary 90-120 mm rozpiętości skrzydeł. Gąsienica dorasta do 11 cm długości ciała.

- Ma szare skrzydła ze wzorkiem zygzakowatych, ciemnych i jasnych linii. Skrzydła drugiej pary mają ciemne przepaski. Charakterystyczny jest odwłok, który składa się z różowo-biało-czarnych poprzecznych pasów. Tuż za tułowiem znajdują się dwie czerwone plamy. Czułki jasne, tułów ma rysunek, który nieco przypomina koci nos – opisuje medianauka.pl,

Co ciekawe ta ćma bardzo szybko lata, osiąga prędkość nawet 100 km/h. To motyle aktywne o zmierzchu i w nocy.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama