reklama
reklama

Wizyta w tych miejscach to samo zdrowie! W woj. łódzkim będzie ich jeszcze więcej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KCI

Wizyta w tych miejscach to samo zdrowie! W woj. łódzkim będzie ich jeszcze więcej - Zdjęcie główne

Wizyta w tych miejscach to samo zdrowie! W woj. łódzkim będzie ich jeszcze więcej | foto KCI

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁęczycaW województwie łódzkim znów przybędzie tężni solankowych. W ubiegłym roku ruszył największy tego typu obiekt w regionie, budowę kolejnego ukończono zaledwie kilka dni temu, a następny zostanie oddany do użytku w wakacje. Dodajmy, że tężnie są już przecież dostępne także w naszym powiecie. Co oferują? Gdzie i kiedy pojawią się kolejne?
reklama

Tężnie solankowe w woj. łódzkim. Jest ich sporo, a będzie jeszcze więcej

Tężnia solankowa to obiekt, który działa jak naturalny inhalator, oferujący wiele korzyści dla zdrowia, zwłaszcza dla układu oddechowego. Pomaga w łagodzeniu objawów astmy, alergiach, oczyszcza drogi oddechowe i może być pomocna w redukcji stresu. 

Podróż z Kutna do Rabki Zdrój czy do Krynicy to 4,5 godziny jazdy samochodem. Jednak aby nawdychać się powietrza bogatego w jod i mikroelementy, nie trzeba wybierać się aż tak daleko. W naszym województwie jest około 20 takich prozdrowotnych budowli. I ciągle powstają nowe.

W powiecie kutnowskim tężnie solankowe powstały w Krośniewicach i Dąbrowicach (główny plac miasta). Tego typu obiekt uruchomiono również w sąsiedniej Łęczycy (park miejski), a w ubiegłym roku podpisano umowę na budowę drugiej tężni solankowej, która zlokalizowana będzie przy zalewach miejskich.

reklama

Z najnowszej – od połowy przedświątecznego tygodnia – mogą korzystać mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego (114 km od Kutna). Tężnia solankowa stanęła w parku im. Kardynała S. Wyszyńskiego, w rejonie miejskiej pływalni i parku linowego. Obiekt powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego Piotrkowa i kosztował ok. 600 tys. zł. Dla miasta to inwestycja w zdrowie mieszkańców, którzy już korzystają z dobrodziejstw mikroklimatu wspomagającego leczenie chorób układu oddechowego oraz odporność.

Jeszcze w to lato swoje tężnie – aż dwie – będą mieć mieszkańcy Kamieńska (90 km od Kutna). Obiekty są częścią kompleksowego zagospodarowania terenu byłego Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Kiedyś znajdowały się tam domki letniskowe oraz m.in. baseny. Dziś to plac budowy, a wkrótce potężny teren rekreacyjny z dwiema tężniami solankowymi – każdą wysoką na 6 i szeroką na 20 metrów. 

reklama

Mieszkańcy Kamieńska, a także odwiedzający gminę, do swojej dyspozycji będą mieli również ok. 2,5 km ścieżek biegowo-spacerowych, boisko do piłki plażowej, parkingi – rowerowy oraz dla samochodów, a także toalety. Miasto przygotowuje tu również miejsca dla potencjalnych inwestorów zainteresowanych prowadzeniem lokali gastronomicznych. Zajmujący ok. 10 ha kompleks będzie w znacznej części monitorowany i dobrze skomunikowany. Inwestycja ma być gotowa w wakacje.

Jeszcze bardziej imponującą tężnią, do tego wraz z pijalnią wody geotermalnej, może pochwalić się Uniejów (80 km od Kutna). Obiekt ruszył w ubiegłym roku. Tężnia ma 91 metrów długości i jest wysoka na 6,5 metra, a zbiornik mieści ok. 260 metrów sześciennych solanki. Spacerowicze mają do swojej dyspozycji ponad 90-metrowy chodnik, są też tarasy, ławki i punkt gastronomiczny.

reklama

Także w ubiegłym roku tężnię otwarto w Koluszkach (80 km od Kutna). Drewniana instalacja, wypełniona tarniną śliwy i otoczona ławkami oraz leżakami, znajduje się w Parku Miejskim. Z obiektu mogą korzystać rowerzyści bezpieczni o swoje jednoślady, bo obok tężni jest miejsce do parkowania rowerów.

Tężnia solankowa otwarto także w Sieradzu (142 km od Kutna), gdzie leczy mieszkańców i pacjentów tamtejszego szpitala wojewódzkiego. Obiekt powstał w 2023 roku decyzją mieszkańców województwa łódzkiego głosujących w Budżecie Obywatelskim WŁ. Obiekt jest ogólnodostępny, a wokół są ławki i leżaki.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu, ale i łódzkim spółdzielniom mieszkaniowym powstały też tężnie w Łodzi. Pierwszy taki obiekt to tzw. Retkocinka, bo to właśnie mieszkańcy Retkini pozazdrościli powietrza Ciechocinkowi. Tężnie stanęły w ok. ul. Hufcowej i Babickiego na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Botanik. W jej ślad poszły kolejne spółdzielnie m.in. Reja i Zarzew, a kolejne obiekty zaczęły powstawać w ramach budżetu obywatelskiego Łodzi m.in. tężnia w Parku Widzewska Górka, w parku Podolskim, w Pasażu Abramowskiego, na Stawach Jana.

reklama

Z dobrodziejstw solanki korzystają również mieszkańcy innych miast województwa. Aż trzy tężnie są w Bełchatowie (park J. Samujłły na Binkowie, skwer w okolicy ul. Energetyków na os. Przytorze oraz na os. Budowlanych), a dwie w Białej Rawskiej (kąpielisko miejskie przy ul. Żurawiej). Takie miejsce do rekonwalescencji i rekreacji mają również mieszkańcy Zduńskiej Woli (w parku miejskim), Dzierżąznej (gm. Zgierz) oraz Buczku. To z pewnością najbardziej oryginalna tężnia w regionie, bo jest w kształcie truskawki.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo